Zelena akcija pred izbore ponovno pere Zagreb – ovaj put bez parfema

Kada netko tko se „proslavio“ reklamiranjem toaletne vode „iz srca Jakuševca“ i igrokazima protiv spalionica otpada odluči podučavati o zelenim politikama i postavljati zahtjeve budućoj gradskoj vlasti – onda znaš da je pred tobom još jedno remek-djelo domaće „eko-estrade“.

Klimatske promjene najveća su prijetnja ugroženim vrstama u SAD-u

Klimatske promjene postale su najveća prijetnja vrstama pod zaštitom američkog Zakona o ugroženim vrstama (ESA), pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu BioScience. To je prvi put da su klimatske promjene nadmašile sve druge uzroke gubitka bioraznolikosti, uključujući promjene u korištenju zemljišta i mora.

Plastična kriza i velik promašaj recikliranja

Već duže vrijeme svjesni smo činjenice da plastika nimalo nije fantastična, ali to se više ne smije ignorirati. Proizvodnja plastike emitira stakleničke plinove, a oceani, rijeke i tla puni su opasne mikroplastike koja prijeti ljudskom zdravlju.

FZOEU pokrenuo nagradni natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo je i ove godine novi edukacijsko-ekološki nagradni natječaj „Za ljepšu našu!“. Cilj je educirati učenike osnovnih i srednjih škola o važnosti smanjenja jednokratne plastike i potaknuti ih da kroz kreativne zadatke razvijaju ekološku svijest te predlažu kreativna rješenja za održiviju budućnost Lijepe naše i cijelog planeta.

Primjena umjetne inteligencije u gospodarenju otpadom nama će još neko vrijeme zvučati kao znanstvena fantastika

Komunalna tvrtka Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) od početka travnja koristi kamione za odvoz otpada koji su opremljeni umjetnom inteligencijom i kamerama. Umjetna inteligencija skenira otpad u svakom spremniku za biootpad, a ako u njemu ima previše nepripadajućeg otpada, poput plastike ili stakla, pali se signalna lampica. U tom slučaju sadržaj spremnika neće se isprazniti u kamion za biootpad, već će se zbrinuti s preostalim miješanim otpadom.

NASA prati topljenje snijega kako bi poboljšala upravljanje vodom

U okviru znanstvene misije DUST posvećene praćenju vode, jednog od najdragocjenijih resursa na Zemlji, NASA je u ožujku provela seriju istraživačkih letova nad planinskim lancima zapadnog dijela SAD-a. Pritom je korišten poseban radar visoke preciznosti (UAVSAR), postavljen na zrakoplov C-20A, čime su zabilježeni podaci o sezonskom snježnom pokrivaču i količini vode koju sadrži.

Pomognite Cviti, mladoj morskoj kornjači bez prednjih peraja

Mlada morska kornjača pronađena je kod otoka Visa, iscrpljena i bespomoćna usred olujnog juga. Bez prednjih peraja, Cvita nije mogla plivati ni oduprijeti se valovima. Ima tek oko četiri godine — još je jako mlada — i već vodi veliku životnu bitku, izvijestili su iz Instituta Plavi svijet na Lošinju.

Na Islandu ponovno obustavljen lov na kitove

Island je – uz Norvešku i Japan – jedina zemlja u kojoj je dopušten kitolov. Međutim, zbog globalnih gospodarskih previranja, ova će kontroverzna praksa u toj zemlji ponovno biti obustavljena na veliko zadovoljstvo aktivista za zaštitu životinja.

Uskoro se otvara nova stanica rimske podzemne željeznice

Nova stanica Porta Metronia na liniji C rimske podzemne željeznice otvorit će za nekoliko mjeseci. Nazvana prema obližnjim istoimenim vratima u Aurelijanovim zidinama (Mura Aureliane), značajno će unaprijediti rimski javni prijevoz, ali i ponuditi nove muzejske sadržaje Vječnog Grada.

U Lyonu otvorena nova biciklistička staza i drugi tunel za bicikliste

Tunel Vivier-Merle na biciklističkoj stazi „la Voie Lyonnaise n°2“ konačno je otvoren! Biciklistima omogućuje brz i jednostavan prolazak ispod željezničkog kolodvora Part-Dieu uz izbjegavanje vožnje među pješacima, autobusima i tramvajima. Novi tunel može se prijeći za samo dvije minute i to potpuno sigurno.

Vječni Grad odlučno pedalira prema zelenijoj budućnosti

Rim je u Jubilejskoj godini dobio još jednu lijepu šetnicu i biciklističku stazu u ulici Via di San Gregorio koja povezuje Kolosej i Circus Maximus. Riječ je o prvoj dionici rimskog biciklističko-pješačkog prstena GRAB Roma koji će do sredine 2026. doseći ukupnu dužinu od oko 50 kilometara.

Lyon: Place Béraudier konačno otvoren za javnost nakon šest godina radova

Transformacija lyonske poslovne četvrti Part-Dieu – druge najveće u Francuskoj nakon pariškog La Défensea, nastavljena je otvaranjem novog trga Place Béraudier ovog petka, 11. travnja. Projekt izgradnje novog multimodalnog prometnog čvorišta vrijedan je gotovo 200 milijuna eura, dok je u transformaciju trga uloženo 72,8 milijuna eura.

Romul i Rem: Povratak iz izumrlih – stvarnost de-ekstinkcije počinje s dva strašna vučića

Tvrtka Colossal Biosciences objavila je fantastičnu vijest: u laboratoriju su rođeni prvi mladunci vrste izumrle prije 10 000 godina. Strašni vučići Romul i Rem rođeni su 1. listopada 2024., a njihov razvoj može se pratiti na službenom YouTube kanalu tvrtke. No, jeste li barem na trenutak zastali i zapitali se – predstavlja li ovo čudo znanosti razlog za zabrinutost?

Jakobove kapice u službi zaštite klime

Podjednako poznata po svom ukusnom mesu i gracioznom izgledu, školjka Jakobove kapice sada nosi i novu ulogu – onu klimatske saveznice. Na sjeveru Francuske, u Donjoj Normandiji, tim inženjera s Visoke škole građevinskog inženjerstva u Caenu (ESITC Caen) osmislio je inovativan drenažni eko-opločnik izrađen od usitnjenih ljuštura ove školjke – spoj reciklaže, estetske jednostavnosti i urbane otpornosti.

Jesu li pčelinje energetske pločice nova nada za opstanak oprašivača?

U vremenu kada bilježimo alarmantan gubitak pčelinjih kolonija, znanstvenici su predstavili inovaciju koja bi mogla označiti prekretnicu u očuvanju ovih ključnih oprašivača – novu, potpuno umjetnu prehranu za medonosne pčele koja u potpunosti zamjenjuje prirodni pelud.

Svijet dodao 117 GW vjetroelektrana u 2024., no politička nestabilnost prijeti investicijama u obnovljive izvore

Prema najnovijem Globalnom izvješću o energiji vjetra za 2025. godinu, koje je objavilo Globalno vijeće za energiju vjetra (GWEC), svijet je tijekom 2024. godine instalirao 117 gigavata novih kapaciteta energije vjetra – jednako kao i u rekordnoj 2023. godini. Time je ukupna globalna snaga energije vjetra dosegla 1.136 GW, dok GWEC optimistično predviđa da će svijet do 2030. godine dosegnuti 1 teravat instaliranih kapaciteta.

Snaga zajednice: U Križevcima počela s radom prva građanska solarna elektrana

Na krovu Gradske tržnice u Križevcima jučer je službeno puštena u rad prva solarna elektrana u Hrvatskoj koja je u stopostotnom vlasništvu građana. Ovaj pionirski projekt rezultat je rada energetske zajednice ZEZ Sunce, čiji je suvlasnički udio raspodijeljen između 127 građana, od kojih više od četvrtine dolazi s područja Koprivničko-križevačke županije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER