Napori uloženi u smanjenje onečišćenja zraka, a time i povezanog negativnog učinka na zdravlje građana, uvelike su se isplatili. Istraživanje organizacije Airparif potvrđuje da se kvaliteta zraka u Parizu i regiji Île-de-France nastavlja poboljšavati već puna dva desetljeća!
Kada netko tko se „proslavio“ reklamiranjem toaletne vode „iz srca Jakuševca“ i igrokazima protiv spalionica otpada odluči podučavati o zelenim politikama i postavljati zahtjeve budućoj gradskoj vlasti – onda znaš da je pred tobom još jedno remek-djelo domaće „eko-estrade“.
Klimatske promjene postale su najveća prijetnja vrstama pod zaštitom američkog Zakona o ugroženim vrstama (ESA), pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu BioScience. To je prvi put da su klimatske promjene nadmašile sve druge uzroke gubitka bioraznolikosti, uključujući promjene u korištenju zemljišta i mora.
Iako recikliranje aluminija donosi goleme ekološke i ekonomske koristi, rastuće cijene energije, trgovinski sukobi i tržišne nestabilnosti sve više prijete održivosti ove ključne industrije.
Već duže vrijeme svjesni smo činjenice da plastika nimalo nije fantastična, ali to se više ne smije ignorirati. Proizvodnja plastike emitira stakleničke plinove, a oceani, rijeke i tla puni su opasne mikroplastike koja prijeti ljudskom zdravlju.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo je i ove godine novi edukacijsko-ekološki nagradni natječaj „Za ljepšu našu!“. Cilj je educirati učenike osnovnih i srednjih škola o važnosti smanjenja jednokratne plastike i potaknuti ih da kroz kreativne zadatke razvijaju ekološku svijest te predlažu kreativna rješenja za održiviju budućnost Lijepe naše i cijelog planeta.
Komunalna tvrtka Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) od početka travnja koristi kamione za odvoz otpada koji su opremljeni umjetnom inteligencijom i kamerama. Umjetna inteligencija skenira otpad u svakom spremniku za biootpad, a ako u njemu ima previše nepripadajućeg otpada, poput plastike ili stakla, pali se signalna lampica. U tom slučaju sadržaj spremnika neće se isprazniti u kamion za biootpad, već će se zbrinuti s preostalim miješanim otpadom.
U Beču svatko može lako utažiti žeđ: pitka voda iz alpskih izvora u Donjoj Austriji i Štajerskoj besplatno se može piti iz javnih fontana sve do listopada. S dolaskom proljeća i toplijeg vremena, Wiener Wasser postupno pušta u rad dosad najveći broj fontana s pitkom vodom – njih čak 1600.
U okviru znanstvene misije DUST posvećene praćenju vode, jednog od najdragocjenijih resursa na Zemlji, NASA je u ožujku provela seriju istraživačkih letova nad planinskim lancima zapadnog dijela SAD-a. Pritom je korišten poseban radar visoke preciznosti (UAVSAR), postavljen na zrakoplov C-20A, čime su zabilježeni podaci o sezonskom snježnom pokrivaču i količini vode koju sadrži.
Mlada morska kornjača pronađena je kod otoka Visa, iscrpljena i bespomoćna usred olujnog juga. Bez prednjih peraja, Cvita nije mogla plivati ni oduprijeti se valovima. Ima tek oko četiri godine — još je jako mlada — i već vodi veliku životnu bitku, izvijestili su iz Instituta Plavi svijet na Lošinju.
Island je – uz Norvešku i Japan – jedina zemlja u kojoj je dopušten kitolov. Međutim, zbog globalnih gospodarskih previranja, ova će kontroverzna praksa u toj zemlji ponovno biti obustavljena na veliko zadovoljstvo aktivista za zaštitu životinja.
Nova stanica Porta Metronia na liniji C rimske podzemne željeznice otvorit će za nekoliko mjeseci. Nazvana prema obližnjim istoimenim vratima u Aurelijanovim zidinama (Mura Aureliane), značajno će unaprijediti rimski javni prijevoz, ali i ponuditi nove muzejske sadržaje Vječnog Grada.
Tunel Vivier-Merle na biciklističkoj stazi „la Voie Lyonnaise n°2“ konačno je otvoren! Biciklistima omogućuje brz i jednostavan prolazak ispod željezničkog kolodvora Part-Dieu uz izbjegavanje vožnje među pješacima, autobusima i tramvajima. Novi tunel može se prijeći za samo dvije minute i to potpuno sigurno.
Rim je u Jubilejskoj godini dobio još jednu lijepu šetnicu i biciklističku stazu u ulici Via di San Gregorio koja povezuje Kolosej i Circus Maximus. Riječ je o prvoj dionici rimskog biciklističko-pješačkog prstena GRAB Roma koji će do sredine 2026. doseći ukupnu dužinu od oko 50 kilometara.
Transformacija lyonske poslovne četvrti Part-Dieu – druge najveće u Francuskoj nakon pariškog La Défensea, nastavljena je otvaranjem novog trga Place Béraudier ovog petka, 11. travnja. Projekt izgradnje novog multimodalnog prometnog čvorišta vrijedan je gotovo 200 milijuna eura, dok je u transformaciju trga uloženo 72,8 milijuna eura.
Tvrtka Colossal Biosciences objavila je fantastičnu vijest: u laboratoriju su rođeni prvi mladunci vrste izumrle prije 10 000 godina. Strašni vučići Romul i Rem rođeni su 1. listopada 2024., a njihov razvoj može se pratiti na službenom YouTube kanalu tvrtke. No, jeste li barem na trenutak zastali i zapitali se – predstavlja li ovo čudo znanosti razlog za zabrinutost?
Podjednako poznata po svom ukusnom mesu i gracioznom izgledu, školjka Jakobove kapice sada nosi i novu ulogu – onu klimatske saveznice. Na sjeveru Francuske, u Donjoj Normandiji, tim inženjera s Visoke škole građevinskog inženjerstva u Caenu (ESITC Caen) osmislio je inovativan drenažni eko-opločnik izrađen od usitnjenih ljuštura ove školjke – spoj reciklaže, estetske jednostavnosti i urbane otpornosti.
U vremenu kada bilježimo alarmantan gubitak pčelinjih kolonija, znanstvenici su predstavili inovaciju koja bi mogla označiti prekretnicu u očuvanju ovih ključnih oprašivača – novu, potpuno umjetnu prehranu za medonosne pčele koja u potpunosti zamjenjuje prirodni pelud.
Cijene uskrsnih čokoladnih zečića i pilića dosegnule su rekordnu razinu, a francuski potrošači ih ove godine plaćaju po prosječno 14 posto višoj cijeni. Srećom, u trgovinama im se nudi jeftinije rješenje: čokolada bez kakaa.
Puštena je u rad nova solarna elektrana na krovu stanice podzemne željeznice U6 Michelbeuern-AKH u blizini Sveučilišne bolnice AKH Beč i Medicinskog sveučilišta u Beču (MedUni Wien). Riječ je o dvadesetoj solarnoj elektrani na krovovima bečkih stanica podzemne željeznice, autobusnih garaža i radionica.
Hrvatski projekt LIFE4GREENBROADBAND financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
Prema najnovijem Globalnom izvješću o energiji vjetra za 2025. godinu, koje je objavilo Globalno vijeće za energiju vjetra (GWEC), svijet je tijekom 2024. godine instalirao 117 gigavata novih kapaciteta energije vjetra – jednako kao i u rekordnoj 2023. godini. Time je ukupna globalna snaga energije vjetra dosegla 1.136 GW, dok GWEC optimistično predviđa da će svijet do 2030. godine dosegnuti 1 teravat instaliranih kapaciteta.
Na krovu Gradske tržnice u Križevcima jučer je službeno puštena u rad prva solarna elektrana u Hrvatskoj koja je u stopostotnom vlasništvu građana. Ovaj pionirski projekt rezultat je rada energetske zajednice ZEZ Sunce, čiji je suvlasnički udio raspodijeljen između 127 građana, od kojih više od četvrtine dolazi s područja Koprivničko-križevačke županije.