Austrija prednjači u odvajanju organskog otpada, ali posao još nije gotov

Hitna potreba za održivijim načinom života i promjenom individualnih navika može potaknuti značajne pozitivne promjene za okoliš. Nigdje to nije očitije nego u Austriji u kojoj, prema nedavnom istraživanju Udruženja austrijskih tvrtki za gospodarenje otpadom (VOEB), čak 74 posto stanovništva odvaja svoj biootpad doprinoseći time zaštiti klime i obnavljanju tla.

Plastična kriza i velik promašaj recikliranja

Već duže vrijeme svjesni smo činjenice da plastika nimalo nije fantastična, ali to se više ne smije ignorirati. Proizvodnja plastike emitira stakleničke plinove, a oceani, rijeke i tla puni su opasne mikroplastike koja prijeti ljudskom zdravlju.

FZOEU pokrenuo nagradni natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo je i ove godine novi edukacijsko-ekološki nagradni natječaj „Za ljepšu našu!“. Cilj je educirati učenike osnovnih i srednjih škola o važnosti smanjenja jednokratne plastike i potaknuti ih da kroz kreativne zadatke razvijaju ekološku svijest te predlažu kreativna rješenja za održiviju budućnost Lijepe naše i cijelog planeta.

Primjena umjetne inteligencije u gospodarenju otpadom nama će još neko vrijeme zvučati kao znanstvena fantastika

Komunalna tvrtka Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) od početka travnja koristi kamione za odvoz otpada koji su opremljeni umjetnom inteligencijom i kamerama. Umjetna inteligencija skenira otpad u svakom spremniku za biootpad, a ako u njemu ima previše nepripadajućeg otpada, poput plastike ili stakla, pali se signalna lampica. U tom slučaju sadržaj spremnika neće se isprazniti u kamion za biootpad, već će se zbrinuti s preostalim miješanim otpadom.

Kako električne četkice za zube potiču krizu EE otpada

Električne četkice za zube postale su uobičajene u današnjim kupaonicama, a prema proizvođačima i trgovcima osiguravaju čišće zube i savršenu oralnu higijenu. No, ispod njihovog sve elegantnijeg dizajna krije se još jedan velik ekološki problem. Svake godine baci ih se na milijune pa ovi mali uređaji potiho doprinose globalnoj krizi EE otpada, pokrećući hitna pitanja o ekološkom dizajnu, odlaganju i kružnom gospodarstvu.

Most između Rima i Napulja za kvalitetnije gospodarenje otpadom

Važan preliminarni sporazum o suradnji između komunalnih tvrtki AMA S.p.A. iz Rima i ASIA S.p.A. iz Napulja potpisan je s ciljem povećanja konkurentnosti na tržištu, unapređenja poslovanja i poticanja inovacija u gospodarenju otpadom. Riječ je o dvjema najvećim i najznačajnijim talijanskim tvrtkama u sektoru gospodarenja otpadom.

Zagreb gori, a „spalionica“ je i dalje tabu

Nakon današnjeg „performansa“ ispred zgrade zagrebačke gradske uprave, postalo je jasno da Zelena akcija ne nudi rješenja, već samo tužan refren. No dobro, jasno je to bilo još davno prije. Pod krinkom „beskompromisne“ borbe za „održivost“, aktivisti ponavljaju iste optužbe i izbjegavaju odgovoriti na ključno pitanje: što s tonama miješanog komunalnog otpada koji svakodnevno nastaje u Zagrebu, a koji se ne može ni reciklirati ni kompostirati?

NASA prati topljenje snijega kako bi poboljšala upravljanje vodom

U okviru znanstvene misije DUST posvećene praćenju vode, jednog od najdragocjenijih resursa na Zemlji, NASA je u ožujku provela seriju istraživačkih letova nad planinskim lancima zapadnog dijela SAD-a. Pritom je korišten poseban radar visoke preciznosti (UAVSAR), postavljen na zrakoplov C-20A, čime su zabilježeni podaci o sezonskom snježnom pokrivaču i količini vode koju sadrži.

Pomognite Cviti, mladoj morskoj kornjači bez prednjih peraja

Mlada morska kornjača pronađena je kod otoka Visa, iscrpljena i bespomoćna usred olujnog juga. Bez prednjih peraja, Cvita nije mogla plivati ni oduprijeti se valovima. Ima tek oko četiri godine — još je jako mlada — i već vodi veliku životnu bitku, izvijestili su iz Instituta Plavi svijet na Lošinju.

Na Islandu ponovno obustavljen lov na kitove

Island je – uz Norvešku i Japan – jedina zemlja u kojoj je dopušten kitolov. Međutim, zbog globalnih gospodarskih previranja, ova će kontroverzna praksa u toj zemlji ponovno biti obustavljena na veliko zadovoljstvo aktivista za zaštitu životinja.

Uskoro se otvara nova stanica rimske podzemne željeznice

Nova stanica Porta Metronia na liniji C rimske podzemne željeznice otvorit će za nekoliko mjeseci. Nazvana prema obližnjim istoimenim vratima u Aurelijanovim zidinama (Mura Aureliane), značajno će unaprijediti rimski javni prijevoz, ali i ponuditi nove muzejske sadržaje Vječnog Grada.

U Lyonu otvorena nova biciklistička staza i drugi tunel za bicikliste

Tunel Vivier-Merle na biciklističkoj stazi „la Voie Lyonnaise n°2“ konačno je otvoren! Biciklistima omogućuje brz i jednostavan prolazak ispod željezničkog kolodvora Part-Dieu uz izbjegavanje vožnje među pješacima, autobusima i tramvajima. Novi tunel može se prijeći za samo dvije minute i to potpuno sigurno.

Vječni Grad odlučno pedalira prema zelenijoj budućnosti

Rim je u Jubilejskoj godini dobio još jednu lijepu šetnicu i biciklističku stazu u ulici Via di San Gregorio koja povezuje Kolosej i Circus Maximus. Riječ je o prvoj dionici rimskog biciklističko-pješačkog prstena GRAB Roma koji će do sredine 2026. doseći ukupnu dužinu od oko 50 kilometara.

Lyon: Place Béraudier konačno otvoren za javnost nakon šest godina radova

Transformacija lyonske poslovne četvrti Part-Dieu – druge najveće u Francuskoj nakon pariškog La Défensea, nastavljena je otvaranjem novog trga Place Béraudier ovog petka, 11. travnja. Projekt izgradnje novog multimodalnog prometnog čvorišta vrijedan je gotovo 200 milijuna eura, dok je u transformaciju trga uloženo 72,8 milijuna eura.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER