ATAC predstavio prve potpuno električne autobuse buduće potpuno električne flote

Puštanje u promet prvih potpuno električnih autobusa, nabavljenih sredstvima talijanskog Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (PNRR), izvrsna je vijest za građane glavnog talijanskog grada jer prvi put u povijesti Ataca na središnje gradske prometnice dolaze suvremeni električni autobusi duljine 12 i 18 metara.

Rim zasjao u božićnim svjetlima posvećenim Jubileju

„Zahvaljujući održivim tehnologijama, povijesnu rimsku ulicu učinili smo mjestom gdje se susreću tradicija, inovativnost i održivost, pružajući svim posjetiteljima nezaboravne emocije i proslavljajući toplinu blagdana i duh Jubileja“, istaknula je predsjednica Uprave ACEA Grupe Barbara Marinali.

U rad pušten novi fotonaponski sustav na autocesti A 10 Tauern

Nad tunelom autoceste A 10 Tauern pokraj koruškog gradića Trebesinga u rad je pušten novi fotonaponski sustav s 2200 panela. Sustav je izgrađen u suradnji s Općinom Trebesing, a godišnje će osiguravati više od milijun kilovatsati električne energije za tunel.

Uspješno završen petogodišnji projekt MULTI-E koji unaprjeđuje održivi prijevoz u regiji

Višegodišnji projekt MULTI-E, usmjeren na promicanje održive mobilnosti u Sloveniji, Hrvatskoj i Slovačkoj, uspješno je priveden kraju. Na završnom sastanku konzorcija, održanom 14. i 15. studenog u Zagrebu, postignuti rezultati predstavljeni su predstavnicima nadležnih ministarstava i Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA).

Autonomni shuttleovi za javni prijevoz budućnosti

U Hamburgu će se u okviru projekta „Alike“ od sredine 2025. testirati električni autonomni shuttleovi i to u području od Gradskog parka do rijeke Labe te između gradskih četvrti Schlump i Wandsbek. Cilj je proširiti ponudu hamburškog javnog prijevoza na održiv i inovativan način, a uz potporu Tehnološkog instituta u Karlsruheu (KIT) pokrenuto je i istraživanje o prihvaćanju autonomnih vozila.

Luka Hamburg ubrzava elektrifikaciju teretnog prometa

Slobodni i hanzeatski grad Hamburg osigurava da luka Hamburg ostane privlačna za brodske kompanije i putnike te je stoga u najsuvremenijem hamburškom terminalu za krstarenja instalirano šest brzih punionica za električna vozila. Savezna njemačka vlada projekt je financirala s oko 260.000 eura.

Francuska je u trećem kvartalu 2024. instalirala 1,35 GW fotonaponskih sustava

U trećem kvartalu 2024. Enedis je premašio milijun instalacija obnovljivih izvora energije povezanih s elektrodistribucijskom mrežom, uključujući veliku većinu fotonaponskih sustava. U prvih devet mjeseci ove godine u Francuskoj je instaliralo ukupno 3,32 gigavata fotonaponskih sustava, a najveći porast ostvaren je u segmentu komercijalnih krovnih sustava.

Greenpeace: „Zabranite sve nove fosilne projekte za sigurniju budućnost!“

Na trasi plinovoda Zlobin-Bosiljevo aktivisti Greenpeacea su transparentima „Krivi smjer“ i „Ne novim fosilnim projektima“ poručili Europskoj uniji i državama članicama da zaustave sva ulaganja u nove fosilne projekte dok još nije prekasno, kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo unutar 1,5 °C.

Na rimske ulice stiže dodatnih 1600 pametnih spremnika za otpad

U ponedjeljak 2. prosinca diljem Rima kreće postavljanje 1600 novih pametnih spremnika za otpad. Spremnici su opremljeni prešom za komprimiranje otpada čime se omogućuje odlaganje do osam puta veće količine otpada u odnosu na uobičajene spremnike.

Zimski swap u knjižnici uz radionicu heklanja

Goethe-Institut Kroatien poziva vas na razmjenu odjeće, knjiga i društvenih igara, koja će se održati u prostoru knjižnice (Zadarska ul. 80, Zagreb) u subotu 7. prosinca od 10 do 13 sati.

Evo tko je u Hrvatskoj 2023. donirao najviše hrane

Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu koja se godinama aktivno bavi temama sigurnosti hrane, sedmu godinu zaredom dodijelila je priznanje „Najdonator“ tvrtkama koje su u 2023. godini prednjačile u donacijama hrane. Ovogodišnji dobitnici su tvrtke Konzum, Dukat i Sana delikatese koje su se ponovno istaknule kao lideri u humanitarnom djelovanju i društvenoj odgovornosti.

U pitkoj vodi identificirana „fantomska kemikalija“

Tim istraživača iz Sjedinjenih Američkih Država i Švicarske izvijestio je o otkriću dosad nepoznatog kemijskog spoja u kloriranoj vodi za piće. Anorganski kloramini obično se koriste za dezinfekciju vode za piće kako bi se stanovništvo zaštitilo od bolesti poput kolere i trbušnog tifusa. Procjenjuje se da samo u SAD-u kloriranu vodu pije više od 113 milijuna ljudi.

Bečko energetsko poduzeće stvara preduvjete za recikliranje fosfora

Ovaj projekt, smješten uz bečki pročišćivač otpadnih voda, ističe se kao značajan korak prema kružnoj ekonomiji i smanjenju ovisnosti o uvozu fosfora. Recikliranje fosfora doprinosi zaštiti okoliša, očuvanju resursa i energetskoj sigurnosti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER