Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Pariška katedrala predstavila novu mobilnu aplikaciju

Uoči otvaranja obnovljene pariške katedrale Notre-Dame predstavljena je nova besplatna mobilna aplikacija koja će svim posjetiteljima pomoći u ponovnom otkrivanju ovog dragulja francuske gotičke arhitekture.

Institut za fiziku predstavio Laboratorij za vrijeme i frekvenciju

Dana 3. prosinca 2024. na Institutu za fiziku u Zagrebu održan je stručni skup o mjeriteljstvu u području vremena i frekvencije na kojem je predstavljen novi Laboratorij za vrijeme i frekvenciju. Laboratorij je uspostavljen unutar Centra za napredne laserske tehnike (CALT), financiran sredstvima Europske unije.

Total Energy i DELTAsort dobitnici nagrada na EIT Jumpstarteru

Total Energy, pobjednik u kategoriji EIT RawMaterials, razvija lagane i fleksibilne solarne ćelije za primjenu na novim površinama. DELTAsort je osvojio drugo mjesto u kategoriji EIT InnoEnergy, a specijaliziran je za robotiziranu automatizaciju sortiranja otpada, čineći recikliranje efikasnijim, skalabilnijim i dostupnijim za objekte svih veličina.

Novi hibridni zeleni krov može podnijeti čak i dugu sušu

Zeleni krovovi predstavljaju jedno od ključnih rješenja u borbi protiv efekta urbanog toplinskog otoka i za prilagodbu zgrada klimatskim promjenama. Kako bi učinkovito obavljali svoju funkciju, potrebna im je dovoljna i redovita opskrba vodom, što neravnomjerne i neredovite oborine ne mogu osigurati.

Novi uređaj izvlači vodu iz pustinjskog zraka

Zahvaljujući suradnji na  unapređivanju tehnologija za skupljanje vode iz zraka, inženjeri sa Sveučilišta Nevada u Las Vegasu (UNLV) i Sveučilišta Utah (UofU) izumili su uređaj za hvatanje atmosferske vode visokog učinka za sušna područja.

Češki znanstvenici smanjuju ugljični otisak betona

Beton s godišnjom proizvodnjom od oko nevjerojatnih 30 milijardi tona nema konkurencije među građevinskim materijalima. Zbog svoje svestrane upotrebe, njegova popularnost vjerojatno neće padati ni u nadolazećim godinama.

Na rimske ulice stiže dodatnih 1600 pametnih spremnika za otpad

U ponedjeljak 2. prosinca diljem Rima kreće postavljanje 1600 novih pametnih spremnika za otpad. Spremnici su opremljeni prešom za komprimiranje otpada čime se omogućuje odlaganje do osam puta veće količine otpada u odnosu na uobičajene spremnike.

Zimski swap u knjižnici uz radionicu heklanja

Goethe-Institut Kroatien poziva vas na razmjenu odjeće, knjiga i društvenih igara, koja će se održati u prostoru knjižnice (Zadarska ul. 80, Zagreb) u subotu 7. prosinca od 10 do 13 sati.

Evo tko je u Hrvatskoj 2023. donirao najviše hrane

Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu koja se godinama aktivno bavi temama sigurnosti hrane, sedmu godinu zaredom dodijelila je priznanje „Najdonator“ tvrtkama koje su u 2023. godini prednjačile u donacijama hrane. Ovogodišnji dobitnici su tvrtke Konzum, Dukat i Sana delikatese koje su se ponovno istaknule kao lideri u humanitarnom djelovanju i društvenoj odgovornosti.

Od 1. siječnja 2025. povratna naknada ambalaže za pića iznosit će 0,10 eura

Vlada RH je na sjednici u četvrtak donijela Uredbu o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi kojom Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije utvrđuje od 1. siječnja 2025. viši iznos povratne naknade ambalaže za pića od 0,10 eura, koja trenutačno iznosi 0,07 eura.

U pitkoj vodi identificirana „fantomska kemikalija“

Tim istraživača iz Sjedinjenih Američkih Država i Švicarske izvijestio je o otkriću dosad nepoznatog kemijskog spoja u kloriranoj vodi za piće. Anorganski kloramini obično se koriste za dezinfekciju vode za piće kako bi se stanovništvo zaštitilo od bolesti poput kolere i trbušnog tifusa. Procjenjuje se da samo u SAD-u kloriranu vodu pije više od 113 milijuna ljudi.

Bečko energetsko poduzeće stvara preduvjete za recikliranje fosfora

Ovaj projekt, smješten uz bečki pročišćivač otpadnih voda, ističe se kao značajan korak prema kružnoj ekonomiji i smanjenju ovisnosti o uvozu fosfora. Recikliranje fosfora doprinosi zaštiti okoliša, očuvanju resursa i energetskoj sigurnosti.

Planovi za očuvanje Jadrana: Projekt AWASTER pokreće promjene

Naša obala Jadrana, čiji se razvoj primarno temelji na turizmu, na udaru je sve veće količine otpada koji ostavlja negativne posljedice na prirodu, okoliš i društveno-ekonomski aspekt. Hrvatski i talijanski partneri udružili su svoja znanja i putem Interreg projekta AWASTER nastoje pokrenuti pozitivne društvene promjene.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER