U Graz stigao prvi novi Flexity tramvaj

Flexity-Tram | Budućnost održive mobilnosti u glavnom gradu Štajerske

Alstom i Holding Graz predstavili su prvu Flexity™ Graz tramvajsku garnituru u proizvodnom pogonu Alstoma u Beču u svibnju 2025. U međuvremenu je dovršena i druga garnitura novog tramvaja, dok su ostali u izradi.

Dana 22. srpnja 2025. Flexity tramvaj oznake 541 prevezen je niskopodnim prikolicama u glavnu radionicu bečkog poduzeća Wiener Linien, na čijim su dugim probnim tračnicama provedene opsežne testne vožnje i optimizacija softvera. U petak, 3. listopada, prva Flexity tramvajska garnitura oznake 542 natovarena je na tegljač te je ponedjeljak u ranim jutarnjim satima stigla u remizu Eggenberg u Graz.

„Novi tramvaji su suvremeni, udobni i jednostavno jako lijepi te s više prostora i potpunom pristupačnosti donose višu kvalitetu svakodnevnog života u Grazu. Ovom novom generacijom tramvaja dosljedno ulažemo u atraktivan tramvajski javni prijevoz, kako u postojećoj mreži, tako i na planiranim proširenjima mreže.“ – izjavila je zamjenica gradonačelnice Graza Judith Schwentner.

„Broj korisnika javnog prijevoza u Grazu godinama raste, što će se, zahvaljujući stalnom doseljavanju i promjenama u navikama mobilnosti nastaviti i u sljedećim godinama. Posljedica tog razvoja jest da se javni prijevoz i suvremena mobilnost u Grazu moraju i dalje širiti. Poduzeće Graz Linien trenutačno raspolaže s 85 tramvaja, od kojih je tijekom jutarnjih prometnih špica u upotrebi njih 66. Zahvaljujući 15 novih tramvaja koji će stizati postupno, kapacitet javnog prijevoza povećat će se za 30 posto.“ – kazao je Mark Perz, član uprave Holdinga Graz.

„Kao dugogodišnji svjetski lider na tržištu tramvaja i lakih željezničkih vozila, jako smo zadovoljni što ćemo naše tramvaje isporučiti ​​i u Graz. Naši niskopodni i ekološki prihvatljivi tramvaji Flexity upravo su pravi proizvod za štajersku prijestolnicu te će unaprijediti uslugu javnog prijevoza. S izuzetno niskom visinom ulaza od 215 mm, ulazak u tramvaj je posebno jednostavan i lak, što značajno poboljšava pristup svim putnicima u Grazu. Flexity Graz bit će značajan doprinos Grazu na putu prema održivoj i pristupačnoj mobilnosti.” – kazala je Lilian Meyer, glavna direktorica u austrijskom Alstomu.

  • Novi Flexity tramvaj tvrtke Alstom za Graz Linien © ALSTOM

Podsjetimo, krajem siječnja 2024. godine tvrtke Graz Linien i AlstomTransport Austria GmbH potpisale su ugovor o kupnji i održavanju 15 novih Flexity tramvaja za štajersku prijestolnicu. Prvi novi tramvaj trebao bi početi prometovati najkasnije u studenom 2025. godine, odnosno do završetka projekta izgradnje nove dvokolosiječne tramvajske pruge u središtu Graza. Nabava novih tramvaja jedan je od najvećih projekata Grada Graza u posljednjih nekoliko desetljeća: tramvaji su vrijedni oko 68 milijuna eura, dok će uz izgradnju prateće infrastrukture investicija doseći ukupni iznos od oko 100 milijuna eura.

Novi tramvaj razvijen je u bečkom pogonu Donaustadt, koji je globalni centar kompetencija za tramvaje i gradske vlakove.

Svih petnaest novih Flexity tramvaja uvest će se u redoviti promet 2026. godine, a povećanjem kapaciteta javnog prijevoza u Grazu za 30 posto postići će se rasterećenje središta grada i bolja ponuda za korisnike javnog prijevoza.

  • Prvi Flexity tramvaj stigao je u remizu Eggenberg u Grazu u ponedjeljak, 6. listopada, u ranim jutarnjim satima © Holding Graz / Watzinger

Alstom, svjetski lider u željezničkom prometu, i Holding Graz omogućuju važan korak prema održivoj urbanoj mobilnosti. Prve probne vožnje i iscrpna testiranja više tipova tramvaja provedena su 2019. i 2020. godine kako bi se provjerilo ispunjavaju li specificirane zahtjeve te izvršilo ispitivanje i mjerenje buke i vibracija. Nakon završetka natječajnog postupka u veljači 2023. godine, donijeta je odluka o nabavi Alstomovih Flexity tramvaja.

Tehničke značajke Flexity™ Graz

  • Kapacitet: 200 putnika (140 stojećih i 60 sjedećih mjesta)
  • Duljina: 33,81 metar, sa 6 dvostrukih vrata za brzu izmjenu putnika
  • Potpuno pristupačan interijer, s najnižom visinom ulaza od 215 mm
  • Lagana konstrukcija od nehrđajućeg čelika i energetski učinkovita tehnologija, uključujući održivi sustav klimatizacije
  • ODAS™ sustav pomoći vozaču za prepoznavanje prepreka te ECO-Drive sustav za potporu vozačima
  • Stanice za punjenje mobitela, mjesta za invalidska kolica i dječja kolica, moderni informacijski ekrani i LED pokazivači vrata

Flexity Graz jedini je Alstomov tramvaj koji ima ugrađene punjače za mobitele. Sjedala u novim garniturama izrađena su od održivog i ekološki prihvatljivog materijala ELeather – izrađenog od reciklirane kože.

  • Novi Flexity tramvaj tvrtke Alstom © ALSTOM

Flexity™ – svjetska priča o uspjehu

Već 2000 Flexity tramvaja uspješno prometuje Bečom, Linzom, Innsbruckom, ali i izvan granica Austrije – u gradovima poput Berlina, Bruxellesa, Züricha i Melbournea. Sada se toj uspješnoj priči pridružuje i Graz, ulažući u novu generaciju tramvaja i time u klimatski prihvatljivu mobilnost budućnosti.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

ÖBB: Na prugu, pozor, kreni! Koralmska željeznica pušta se u redoviti promet

Nakon 27 godina gradnje, 130 kilometara duga trasa Koralmske željeznice svečano se otvara u petak, 12. prosinca 2025., velikim slavljem u Grazu i Klagenfurtu.  Nova željeznička pruga, većim dijelom prilagođena za brzine veće od 200 km/h, trajno će promijeniti jug Austrije. S izmjenom voznog reda 14. prosinca 2025. Koralmbahn kreće u redoviti promet i brže povezuje cijelu zemlju sa Štajerskom i Koruškom.

Graz krajem 2025. godine dobiva 15 novih Flexity tramvaja

Dosad je diljem svijeta isporučeno oko dvije tisuće Flexity tramvaja, a prednost narudžbe iz Graza je Alstomova proizvodna lokacija u Beču. Flexity tramvaji već uspješno prometuju Bečom, Linzom, Innsbruckom, kao i Zürichom, Bruxellesom i Melbourneom, a u Grazu se očekuju u studenom 2025. godine.

U središtu Graza gradi se nova dvokolosiječna tramvajska pruga

Nova tramvajska pruga u skoroj budućnosti prometno će rasteretiti središte štajerske prijestolnice i unaprijediti javni gradski prijevoz. Projekt proširenja gradske tramvajske mreže podržava 70 % građana, dok 63 % njih smatra da će se njegovom provedbom središte grada značajno prometno rasteretiti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER