Skandal s pakiranom vodom: Pretres u sjedištu Nestléa zbog sumnji na prikrivanje zagađenja

Nestlé i Nestlé Waters pod istragom zbog nedopuštenog tretmana mineralne vode u Francuskoj

U sjedištu tvrtke Nestlé France u Issy-les-Moulineauxu, u blizini Pariza, u četvrtak 10. srpnja izvršen je policijski pretres. Istragu vodi francuska Glavna uprava za tržišno natjecanje, zaštitu potrošača i suzbijanje prijevara (DGCCRF) u suradnji s Nacionalnim uredom za borbu protiv prijetnji okolišu i javnom zdravlju (OCLAESP).

Pretres je rezultat kaznene prijave udruge Foodwatch protiv kompanija Nestlé i Nestlé Waters, podnesene u veljači ove godine i koja je dovela do otvaranja sudske istrage. Sumnja se da su tvrtke Nestlé i Nestlé Waters nedopuštenim postupcima tretirale vodu kako bi prikrile prisutnost bakterija i pesticida, što je zabranjeno za proizvode deklarirane kao „prirodna mineralna voda“.

Zagađeni izvori i zabranjena filtracija

Prema dokumentima do kojih su došli novinari Radio France i Le Monde, kontaminirani su svi izvori koje Nestlé koristi u svom pogonu Vergèze (Gard) — povijesnoj lokaciji poznatog brenda Perrier. Iako je tvrtka prije nekoliko dana povukla zabranjeni sustav mikrofiltracije (0,2 mikrona), zamijenivši ga drugim (0,45 mikrona), problem onečišćenja vode nije riješen.

To predstavlja ozbiljno kršenje francuske regulative, prema kojoj prirodne mineralne vode moraju biti „čiste na izvoru“, bez ikakvog tretmana osim onih izričito dopuštenih zakonom.

Pravni postupci i moguće zabrane

Udruga potrošača UFC-Que Choisir također je 3. lipnja objavila da je podnijela dodatnu tužbu i zatražila hitno povlačenje onečišćenih proizvoda s tržišta, zabranu prodaje boca Perrier te privremenu obustavu poslovanja pogona u Vergèzeu.

France Info objavio je kako je rasprava u ovom predmetu, koja se trebala održati ovog tjedna na sudu u Nanterreu, odgođena za kraj rujna.

U međuvremenu, francusko Ministarstvo zdravstva naložilo je inspekciju svih tvornica za pakiranje vode u Francuskoj do kraja 2026. U slučajevima potvrđenih nepravilnosti moguće su i zabrane korištenja oznake „prirodna mineralna voda“, ali i zatvaranja pogona.

Pad prodaje i nesigurna budućnost

Prema podacima Sindikata za izvorske i mineralne vode (SESEMN), prodaja vode Perrier pala je za 14 % u odnosu na isto razdoblje 2024. godine. Uz sve izraženije posljedice klimatskih promjena, nestašicu vode te strožu regulaciju i pad povjerenja potrošača, ovaj skandal mogao bi imati dugotrajne posljedice za reputaciju i poslovanje Nestléa.

Povlačenje pakirane vode i u Njemačkoj

Organizacija Foodwatch objavila je da je zbog nedopuštenog filtriranja vode u Njemačkoj pod istragom tvrtka Roxane GmbH. Iz prodaje je zbog bakterijskog onečišćenja povučeno više serija „prirodne mineralne vode“ – proizvodi „Gut & Günstig” i „Naturalis”, prodavani u trgovinama Edeka, Netto Marken-Discount i Marktkauf. Iako je kontaminacija bakterijama navodno otkrivena rutinskom kontrolom, širok raspon rokova trajanja upućuje na mogućnost da je problem prisutan već dulje vrijeme.

Foodwatch je stoga zatražio potpunu objavu mjernih rezultata, popis zahvaćenih izvora, datum otkrivanja kontaminacije i podatke o svim poduzetim mjerama sanacije.

Ovaj problem dodatno pojačava sumnju u sustavni problem prikrivanja stvarnog stanja kvalitete vode na europskom tržištu pakirane vode. Podsjetimo, EU direktiva izričito zabranjuje korištenje neprihvatljivih metoda filtracije, a prirodna mineralna voda mora biti izvornog sastava i bez naknadne obrade.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Parizu otvoren bazen Austerlitz - podzemna „katedrala“ za pročišćavanje rijeke Seine

U bazenu Austerlitz zapremnine 50 000 m3 pohranjivat će se otpadne i oborinske vode tijekom velikih oborina. Bazen je izgrađen s ciljem postizanja zadovoljavajućeg sanitarnog stanja vode rijeke Seine i omogućavanja održavanja pojedinih plivačkih natjecanja tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024., ali i povratka pariških kupača u čistu rijeku od ljeta 2025. godine.

Jeste li znali da 64 posto pakirane vode dolazi iz slavine?

Nasjedate li i vi na tvrdnje kako je voda iz bočica čišća, bolje kvalitete i zdravija od vode iz slavine? Razuvjerit ćemo vas odmah na početku: značajan postotak pakiranih voda zapravo dolazi iz slavine, a prema istraživanju koje je provela organizacija Food & Water Watch riječ je o čak 64 posto!

Europska komisija predlaže stroža pravila za čišći zrak i vodu

Komisija je predložila uvođenje strožih pravila o onečišćujućim tvarima u zraku i površinskim i podzemnim vodama te pročišćavanju komunalnih otpadnih voda. Čist zrak i voda neophodni su za zdravlje ljudi i ekosustava, a samo od onečišćenja zraka u Europi svake godine umre gotovo 300.000 ljudi.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER