Prstenovanje bregunica na šljunčari Ivanovec

Bregunice žive u kolonijama, a gnijezda grade u rupama na odronjenim obalama nizinskih rijeka

U Centru za posjetitelje „Med dvemi vodami“ u Križovcu interpretatori prirodne baštine priču o bregunici rado počinju slikovitom usporedbom s terminatorom komaraca. S razlogom, jer par bregunica u sezoni gniježđenja može pojesti čak do 10 tisuća komaraca dnevno.

Ove ptice žive u kolonijama, a gnijezda grade u rupama na odronjenim obalama nizinskih rijeka. U njima buše vodoravne rupe dugačke do jednog metra. Osim na obalama strmih riječnih korita bregunice (Riparia riparia) se gnijezde na obalama jezera, ribnjaka i šljunčara. Najmanje su europske lastavice i pripadaju najugroženijim vrstama ptica u Hrvatskoj.

Ovlašteni prstenovači divljih ptica Sandra Hodić i Adrian Tomik početkom ljeta boravili su u Međimurskoj županiji te organizirali prstenovanje bregunica. U akciji su sudjelovali i Antonio Krušelj, međimurski čuvar prirode i pripravnik za prstenovača te Darko Podravec, fotograf i zaljubljenik u ptice iz Križevaca.

Krušelj je treću godinu zaredom sudjelovao u prstenovanju bregunica. Prije dvije godine u Legradu, a prošle godine na terenu u blizini Selnice Podravske. Nakon prstenovanja u Koprivničko-križevačkoj županiji, ove godine prstenovanje je organizirano na šljunčari Ivanovec gdje se nalazi nekoliko kolonija bregunica. 

  • © Sandra Hodić

„Na šljunčari Ivanovec prilikom prstenovanja bregunica prstenovano je 166 bregunica, jedna pčelarica te jedna grmuša pjenica. Uz to imali smo i dva nalaza,  bregunice koje su već imale prstene. Riječ je o pticama koje su prstenovane prošle godine. Za razliku od lipanjskog prstenovanja mladih bijelih roda koje se prstenuju u gnijezdima, kod prstenovanja bregunica uz mlade se hvataju i odrasle jedinke. Pri tome se istovremeno u mrežu hvata veći broj ptica, određuje im se starost i uzimaju mjere (masa, dužina krila). Šljunčara u Ivanovcu je razvedena, velika i ima više kolonija bregunica i pčelarica.“ – objašnjava Antonio Krušelj.

Javna ustanova za zaštitu prirode Međimurska priroda od ove će godine redovito provoditi monitoring bregunica i na toj lokaciji.

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER