Brojne ptice u kritičnom stanju zbog vrućine

Prihvatilišta za zbrinjavanje divljih životinja diljem Njemačke u izvanrednom stanju

Ptice ovog ljeta posebno teško podnose ekstremne vrućine. Prema priopćenju berlinske podružnice njemačkog udruženja za očuvanje prirode i bioraznolikosti (NABU), brojni pronalasci iscrpljenih ptica doveli su prihvatilišta i savjetodavne službe na rub kapaciteta.

Njemačko udruženje za očuvanje prirode i bioraznolikosti (Naturschutzbunds Deutschland – NABU) navodi kako zaprima toliko mnogo poziva za pomoć da više ne može odgovoriti svim građanima. Posebno se često pronalaze iscrpljene crne čiope, a ptići prerano iskaču iz gnijezda kako bi pobjegli od vrućine i potom bespomoćno ostaju na tlu.

To potvrđuje i stručnjak za divlje životinje Derk Ehlert iz berlinske gradske uprave za okoliš. „Crne čiope uzgajaju svoje mlade usred ljeta neposredno ispod krovova. Navikle su na temperature do oko 30 stupnjeva. No ispod krova, pri ekstremnim vremenskim uvjetima, temperatura može doseći i do 50 stupnjeva“, izjavio je Ehlert za regionalni televizijski program rbb24.

Tko pronađe iscrpljenu crnu čiopu ili drugu pticu kojoj je potrebna pomoć, može se informirati na stranicama NABU-a ili drugih ustanova i udruženja te doznati kako im pomoći.

NABU tako navodi važnost sjenovitih mjesta u vrtovima – drveća i grmlja – jer gole, kamene površine ne nude zaštitu od sunca i izuzetno se brzo zagrijavaju. Životinje kao i ljudi također gube puno vode tijekom vrućih dana i trebaju dovoljno tekućine. Pojilice, plitke posude s vodom ili vodene površine poput ribnjaka pticama i malim sisavcima pružaju osvježenje, no pritom je važno svakodnevno mijenjati vodu.

Voda je potreba i kukcima – pčelama, osama i kornjašima – i to ne samo kako bi utažili žeđ, već i kako bi izgradili svoja gnijezda. Građanima se stoga savjetuje postavljanje plitke posude s vodom, kamenjem i mahovinom kao sigurnih mjesta za slijetanje – također, uz svakodnevno mijenjanje vode.

Prema NABU-u, Klinika za kućne i male životinje Slobodnog sveučilišta u Berlinu, kao i druga prihvatilišta diljem Njemačke, izvještavaju da brojni građani pronalaze iscrpljene ptice i traže pomoć. Zbog toga su brojni centri za zbrinjavanje divljih životinja trenutačno u izvanrednom stanju.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Reggia di Caserta zatvorena zbog „električnog kvara“

U četvrtak 3. srpnja središnji dijelovi Caserte ostali su bez električne energije, prisilivši burbonsku Kraljevsku palaču Reggia di Caserta – zaštićenu UNESCO-ovu svjetsku baštinu – kao i gradsku upravu, na ranije zatvaranje.

U Njemačkoj ovog proljeća izbrojeno manje ptica u vrtovima i parkovima

Tijekom proljetnog prebrojavanja ptica, održanog od 9. do 11. svibnja 2025. u sklopu kampanje „Sat vrtnih ptica“ („Stunde der Gartenvögel“), u Njemačkoj je izbrojeno manje ptica nego inače, priopćilo je Njemačko udruženje za očuvanje prirode i bioraznolikosti (Naturschutzbunds Deutschland - NABU).

Populacija trčki u Njemačkoj pala za više od 90 %, zna se i zašto!

U Njemačkoj se od 1980. godine populacija trčki (poljskih jarebica, lat. Perdix perdix) smanjila za 91 posto i sada je preostalo tek između 21.000 i 37.000 parova. Prema izračunima nevladine organizacije NABU, za očuvanje populacije potrebno je najmanje 335.000 parova.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER