Toplinski valovi doprinijeli najtoplijem lipnju u zapadnoj Europi otkad postoje mjerenja
Velik dio europskog stanovništva u lipnju je bio izložen toplinskom stresu, dok je u zapadnom Sredozemnom moru zabilježen neuobičajeno rani morski toplinski val.
Velik dio Europe zahvatila su dva snažna toplinska vala – sredinom lipnja i ponovno krajem lipnja do početka srpnja 2025. Prvi je svoj vrhunac dosegao između 17. i 22. lipnja, zahvativši velike dijelove zapadne i južne Europe. Drugi je uslijedio krajem mjeseca, od 30. lipnja do 2. srpnja, s još ekstremnijim temperaturama na istom području.
- Anomalije i ekstremi površinske temperature zraka (17. lipnja – 2. srpnja 2025.): Ekstremne kategorije („najhladnije“ i „najtoplije“) temelje se na rangiranju prosječnih temperatura za istih 16 dana u razdoblju 1979.–2024. Ostale kategorije uspoređuju se s distribucijom temperatura iz referentnog razdoblja 1991.–2020.: „znatno toplije/hladnije od prosjeka“ = toplije/hladnije od 90 % vrijednosti, „toplije/hladnije od prosjeka“ = od 66 % te „blizu prosjeka“ = unutar srednjih 33 %. Iscrtana isprekidana linija prikazuje područje zapadne Europe (11°Z – 15°I, 37° – 55°N) korišteno u analizi. © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Površinske temperature zraka do 46 °C u Španjolskoj i Portugalu
Oba toplinska vala bila su povezana s dugotrajnim područjima visokog tlaka, poznatim kao „toplinske kupole“, koje su zadržavale topli zrak i rezultirale dugotrajnim, vrućim, sunčanim i suhim vremenom. Ova situacija pridonijela je i porastu onečišćenja ozonom i povećanom riziku od požara.
Tijekom drugog toplinskog vala, od 30. lipnja do 2. srpnja, površinske temperature zraka premašile su 40 °C u više zemalja, a u Španjolskoj i Portugalu dosegle čak 46 °C.
- Dnevna prosječna površinska temperatura zraka (°C) za zapadnoeuropsko kopneno područje, ovdje definirano kao 11°Z–15°I, 37–55°N, za sve godine od 1950. do 2025. Godina 2025. prikazana je tamnocrvenom linijom. Sve ostale godine prikazane su sivim linijama. Izvor podataka: ERA5. © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Rekordna dnevna temperatura: 24,9 °C – 30. lipnja i 1. srpnja
Dana 30. lipnja, prosječna dnevna temperatura u zapadnoj Europi dosegnula je 24,9 °C, čime je postavljen novi lipanjski rekord. Ista je temperatura zabilježena i 1. srpnja.
To su neke od najviših dnevnih temperatura ikad zabilježenih u regiji tijekom ljeta – više su bile samo u samom vrhuncu sezone, između sredine srpnja i sredine kolovoza, tijekom toplinskih valova 2003., 2018., 2019., 2022. i 2023.
Za veći dio zapadne Europe – uključujući većinu Španjolske, Portugala, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva – prosječna temperatura zabilježena između početka prvog i kraja drugog toplinskog vala (17. lipnja – 2. srpnja) bila je najviša za to doba godine još od 1979. godine.
- Prosječne anomalije površinske temperature zraka za zapadnu Europu u odnosu na prosjek od 1991. do 2020. za svaki lipanj od 1979. do 2025. Zapadnoeuropska regija ovdje je definirana kao kopneno područje unutar 11°Z–15I, 37–55°N. Izvor podataka: ERA5. © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Lipanj 2025. – najtopliji u povijesti mjerenja
Lipanj 2025. bio je najtopliji lipanj u povijesti mjerenja u zapadnoj Europi, s prosječnom mjesečnom temperaturom od 20,49 °C, što je +2,81 °C iznad prosjeka za razdoblje 1991.–2020.
Novi je rekord za samo +0,06 °C nadmašio prethodni iz 2003. godine.
Oba lipnja – i 2003. i 2025. – ističu se kao iznimno topli jer je treći najtopliji lipanj (2017.) bio 0,7 do 0,8 °C hladniji.
Većina Europe pod snažnim ili vrlo snažnim toplinskim stresom
Osim visokih temperatura zraka, u velikom dijelu Europe zabilježen je i iznadprosječan osjet topline te više dana s izraženim toplinskim stresom.
U mnogim dijelovima južne i zapadne Europe, osobito u Portugalu, Španjolskoj, Francuskoj, Italiji i na Balkanu, zabilježen je osjet topline iznad 38 °C, što odgovara kategoriji „vrlo jakog toplinskog stresa”.
Sjeveroistočno od Lisabona, maksimalni osjet topline dosegao je 48 °C, što se klasificira kao „ekstremni toplinski stres”, čak 7 °C iznad prosjeka za lipanj.
- Maksimalna kategorija toplinskog stresa („umjereno“, „jako“, „vrlo jako“ ili „ekstremno“) zabilježena u lipnju 2025. Ove kategorije definirane su osjećajem temperature na temelju Univerzalnog toplinskog klimatskog indeksa (UTCI). Izvor podataka: ERA5-HEAT. © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Tropske noći pojačale zdravstvene rizike
Veliki dijelovi južne Europe zabilježili su i iznadprosječan broj tropskih noći – noći u kojima temperatura ne pada ispod 20 °C.
U dijelovima Španjolske zabilježeno je i do 24 tropskih noći, što je 18 više od lipanjskog prosjeka. Obalna područja oko Sredozemnog mora zabilježila su 10 do 15 tropskih noći, iako ih u lipnju inače uglavnom nema.
Tropske noći otežavaju oporavak tijela nakon dnevne vrućine i povećavaju rizik od zdravstvenih problema povezanih s toplinom.
Morski toplinski val u zapadnom Sredozemlju
Površinske temperature mora (Sea surface temperatures – SSTs) u zapadnom Sredozemlju bile su iznimno visoke u lipnju 2025., što je dodatno pojačalo intenzitet toplinskih valova.
Uz obale Katalonije u Španjolskoj te francuskih regija Languedoc-Roussillon i Provanse, kao i u Ligurskom moru, zabilježene su temperature iznad 28 °C, što je više od 5 °C iznad prosjeka.
Prosječna površinska temperatura mora počela je naglo rasti početkom lipnja te 30. lipnja dostigla vrhunac od 27,0 °C. Riječ je o najvišoj lipanjskoj vrijednosti dosad zabilježenoj u ovom dijelu mora.
Pripadajuća anomalija iznosila je +3,7 °C, što je ujedno najveće dnevno odstupanje dosad zabilježeno za bilo koji mjesec.
- Dnevna anomalija temperature površine mora (°C) 30. lipnja 2025. u odnosu na prosjek za referentno razdoblje 1991. – 2020., koja ističe toplinski val u zapadnom Sredozemnom moru. Isprekidani okvir prikazuje domenu korištenu za izračun vremenskog niza prikazanog na slici ispod. Izvor podataka: ERA5. © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Učinak na obalu i morske ekosustave
Ove iznimne temperature mora smanjile su noćno hlađenje zraka uz obalu, povećale vlagu – što je dodatno pogoršalo toplinski stres, uzrokovale stres u morskim ekosustavima te ugrozile ribarstvo i akvakulturu smanjenjem razine kisika u vodi.
- Dnevne anomalije temperature površine mora (°C) prosječne za zapadnosredozemni bazen od 1979. do 30. lipnja 2025. Godina 2025. označena je tamnocrvenom, a 2023. svijetlocrvenom bojom. Sve ostale godine prikazane su sivo. Izvor podataka: ERA5. © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Copernicus služba za klimatske promjene / Ekovjesnik