Sada je dostupan kodeks prakse za umjetnu inteligenciju opće namjene

Kodeks dobre prakse u području GPAI-ja osmišljen je kako bi se industriji pomoglo da se uskladi s pravilima Akta o umjetnoj inteligenciji

Europska komisija 10. srpnja primila je konačnu verziju Kodeksa dobre prakse u području umjetne inteligencije opće namjene – dobrovoljnog alata koji je razvilo 13 neovisnih stručnjaka, uz doprinos više od 1000 dionika, uključujući dobavljače modela, mala i srednja poduzeća, akademike, stručnjake za sigurnost umjetne inteligencije, nositelje prava i organizacije civilnog društva.

Kodeks dobre prakse u području umjetne inteligencije opće namjene osmišljen je kako bi se industriji pomoglo da se uskladi s pravilima Akta o umjetnoj inteligenciji o umjetnoj inteligenciji opće namjene, koja će se početi primjenjivati 2. kolovoza 2025. Ured Komisije za umjetnu inteligenciju postaje izvršiv godinu dana kasnije u pogledu novih modela, a dvije godine kasnije u pogledu postojećih modela. Time se nastoji osigurati da UI modeli opće namjene koji se stavljaju na europsko tržište, uključujući one najmoćnije, budu sigurni i transparentni.

Kodeks se sastoji od tri poglavlja: Transparentnost i autorska prava, koji se odnose na sve dobavljače UI modela opće namjene, i sigurnost i zaštita, koji su relevantni samo za ograničen broj dobavljača najnaprednijih modela.

„Današnja objava konačne verzije Kodeksa dobre prakse za umjetnu inteligenciju opće namjene važan je korak prema tome da najnapredniji modeli umjetne inteligencije u Europi budu dostupni ne samo inovativni nego i sigurni i transparentni. Kodeks su zajednički osmislili dionici u području umjetne inteligencije i usklađen je s njihovim potrebama. Stoga pozivam sve dobavljače UI modela opće namjene da se pridržavaju Kodeksa. Time će im se osigurati jasan i suradnički put prema usklađenosti s Aktom EU-a o umjetnoj inteligenciji.“ – izjavila je Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica Europske komisije za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju.

Transparentnost, autorska prava, sigurnost i zaštita

Budući da su UI modeli opće namjene temelj mnogih UI sustava u EU-u, Akt o umjetnoj inteligenciji pomaže dobavljačima da osiguraju dovoljnu transparentnost. To omogućuje dobavljačima da integriraju te modele u svoje proizvode. Poglavlje o transparentnosti Kodeksa nudi predložak obrasca za dokumentaciju prilagođen korisnicima, koji pružateljima omogućuje jednostavno dokumentiranje potrebnih informacija na jednom mjestu.

U poglavlju Kodeksa o autorskim pravima pružateljima se nude praktična rješenja za uspostavu politike koja je u skladu s pravom EU-a o autorskim pravima.

Neki UI modeli opće namjene mogli bi nositi sistemske rizike, kao što su rizici za temeljna prava i sigurnost, uključujući smanjenje prepreka razvoju kemijskog ili biološkog oružja, ili rizici povezani s gubitkom kontrole nad modelom. Aktom o umjetnoj inteligenciji propisano je da dobavljači modela procjenjuju i ublažavaju te sistemske rizike. Poglavlje o sigurnosti i zaštiti sadržava relevantne najsuvremenije prakse za upravljanje sistemskim rizicima.

Nakon što države članice i Komisija potvrde Kodeks, dobavljači UI modela opće namjene koji dobrovoljno potpišu Kodeks moći će dokazati usklađenost s relevantnim obvezama iz Akta o umjetnoj inteligenciji pridržavanjem Kodeksa. Pritom će potpisnici Kodeksa imati koristi od manjeg administrativnog opterećenja i veće pravne sigurnosti u usporedbi s pružateljima koji dokažu usklađenost na druge načine.

Kodeks će biti dopunjen smjernicama Komisije o umjetnoj inteligenciji opće namjene koje će biti objavljene prije stupanja na snagu obveza povezanih s umjetnom inteligencijom opće namjene. U smjernicama će se pojasniti tko je obuhvaćen i izvan područja primjene pravila o umjetnoj inteligenciji opće namjene iz Akta o umjetnoj inteligenciji. 

Europska komisija / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Predstavljene smjernice i prototip aplikacije za provjeru dobi za sigurniji internetski prostor za djecu

Europska komisija danas je predstavila smjernice o zaštiti maloljetnika i prototip aplikacije za provjeru dobi u skladu s Aktom o digitalnim uslugama. Njima će se osigurati da djeca i mladi i dalje mogu uživati u mogućnostima koje nudi internetski svijet, kao što su učenje, kreativnost i komunikacija, uz istodobno smanjenje rizika s kojima se suočavaju na internetu, uključujući izloženost štetnom sadržaju i ponašanju.

Kultura građanima EU-a daje osjećaj zajedništva i integracije

Prema novom istraživanju Eurobarometra, koje je 8. svibnja 2025. objavila Europska komisija, građani EU-a snažno podupiru kulturnu razmjenu, umjetničku slobodu i pravedne radne uvjete za umjetnike te pozivaju na snažniju ulogu EU-a u zaštiti baštine i odgovoru na učinak novih tehnologija.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER