Predstavljene smjernice i prototip aplikacije za provjeru dobi za sigurniji internetski prostor za djecu

Smjernice za zaštitu maloljetnika na internetu

Europska komisija danas je predstavila smjernice o zaštiti maloljetnika i prototip aplikacije za provjeru dobi u skladu s Aktom o digitalnim uslugama. Njima će se osigurati da djeca i mladi i dalje mogu uživati u mogućnostima koje nudi internetski svijet, kao što su učenje, kreativnost i komunikacija, uz istodobno smanjenje rizika s kojima se suočavaju na internetu, uključujući izloženost štetnom sadržaju i ponašanju.

Smjernicama o zaštiti maloljetnika osigurava se da djeca uživaju visoku razinu privatnosti, sigurnosti i zaštite na internetskim platformama. To je uslijedilo nakon uključivog i opsežnog razdoblja savjetovanja, među ostalim s mladima, priopćila je danas Europska komisija.

„Osiguravanje sigurnosti naše djece i mladih na internetu od ključne je važnosti za ovu Komisiju. Smjernice o zaštiti maloljetnika za internetske platforme, u kombinaciji s novim planom za provjeru dobi, velik su korak naprijed u tom pogledu. Platforme nemaju izgovora za nastavak prakse koja dovodi djecu u opasnost.“ – poručila je Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju.

Smjernice, među ostalim, sadržavaju preporuke za:

  • Aditivni dizajn: Maloljetnici su posebno osjetljivi na prakse koje mogu potaknuti ovisničko ponašanje. U smjernicama se predlaže smanjenje izloženosti maloljetnika takvim praksama i onemogućavanje značajki kojima se promiče prekomjerna upotreba internetskih usluga, kao što su „ulošci” i „pročitani računi” na porukama.
  • Kiberzlostavljanje: U smjernicama se preporučuje da se maloljetnici osnaže za blokiranje ili isključivanje korisnika kako bi se osiguralo da ih se ne može dodati skupinama bez njihova izričitog pristanka. Također preporučuju da se računima zabrani preuzimanje ili snimanje snimki zaslona sadržaja koji su objavili maloljetnici kako bi se spriječila neželjena distribucija seksualiziranog ili intimnog sadržaja.
  • Štetan sadržaj: Neki sustavi za preporučivanje stavljaju djecu u štetne situacije. Smjernice mladim korisnicima daju veću kontrolu nad onim što vide, pozivajući platforme da daju prednost eksplicitnim povratnim informacijama korisnika, umjesto da se oslanjaju na praćenje njihova ponašanja pri pregledavanju. Ako mladi korisnik naznači da ne želi vidjeti određenu vrstu sadržaja, ne bi ga trebalo ponovno preporučiti.
  • Neželjeni kontakt sa strancima: u smjernicama se preporučuje da platforme postave privatne račune maloljetnika, odnosno da nisu vidljivi korisnicima koji nisu na popisu prijatelja, kako bi se smanjio rizik od toga da ih stranci kontaktiraju na internetu.

U smjernicama se primjenjuje pristup koji se temelji na riziku, kao što je Akt o digitalnim uslugama, u kojem se prepoznaje da internetske platforme mogu predstavljati različite vrste rizika za maloljetnike, ovisno o njihovoj prirodi, veličini, svrsi i korisničkoj bazi. Platforme bi trebale osigurati da su mjere koje poduzimaju primjerene i da se njima ne ograničavaju nerazmjerno ili neopravdano prava djece.

Rješenje za provjeru dobi

Prototip aplikacije za provjeru dobi prilagođen je korisnicima i štiti privatnost postavljanjem „zlatnog standarda” u osiguranju dobi na internetu. Na primjer, omogućit će korisnicima da lako dokažu da su stariji od 18 godina kada pristupaju ograničenom sadržaju za odrasle na internetu, a da pritom imaju potpunu kontrolu nad bilo kojim drugim osobnim podacima, kao što su točna dob ili identitet korisnika. Nitko ne bi mogao pratiti, vidjeti ili rekonstruirati sadržaj s kojim se pojedinačni korisnici savjetuju.

Aplikacija za provjeru testirat će se i dodatno prilagoditi u suradnji s državama članicama, internetskim platformama i krajnjim korisnicima. Predvodnici – Danska, Grčka, Španjolska, Francuska i Italija – bit će prvi koji će surađivati s Komisijom na tehničkom rješenju s ciljem pokretanja nacionalnih aplikacija za provjeru dobi. Ovaj prototip može se integrirati u nacionalnu aplikaciju ili ostati samostojeća aplikacija.

U smjernicama o zaštiti maloljetnika navodi se kada i kako bi platforme trebale provjeravati dob svojih korisnika. Preporučuju provjeru dobi za platforme sadržaja za odrasle i druge platforme koje predstavljaju visok rizik za sigurnost maloljetnika. U njima se navodi da bi metode osiguravanja dobi trebale biti točne, pouzdane, pouzdane, nenametljive i nediskriminirajuće.

Smjernice za zaštitu maloljetnika izrađene su u okviru sveobuhvatnog postupka, uključujući istraživanja, povratne informacije prikupljene u okviru poziva na očitovanje, radionice za dionike održane u listopadu 2024. i lipnju 2025., suradnju sa stručnjacima i ciljano javno savjetovanje.

Plan za provjeru dobi počeo se razvijati početkom 2025. Njome se postavljaju temelji za šire uvođenje usluga prilagođenih dobi u budućnosti i ona se temelji na istim tehničkim specifikacijama kao i europske lisnice za digitalni identitet (eID) koje će se uvesti prije kraja 2026. Time se osigurava kompatibilnost između njih i omogućuje integracija funkcije provjere dobi u buduće lisnice za elektroničku identifikaciju.

Smjernice i plan za provjeru dobi dodatno se temelje na raspravama u radnoj skupini za zaštitu maloljetnika, koja je dio Europskog odbora za digitalne usluge. Oba tijela dodatno jačaju rad Komisije na zaštiti maloljetnika na internetu u okviru strategije za bolji internet za djecu, Direktive o audiovizualnim medijskim uslugama i predstojećih inicijativa, kao što je Akt o digitalnoj pravednosti.

Europska komisija / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Argentinierstraße: U Beču otvorena prva biciklistička ulica prema nizozemskom modelu

Ulica Argentinierstraße u četvrtom bečkom okrugu Wieden oplemenjena je sa 70 novih stabala i 2800 m² zelenih površina nastalih uklanjanjem asfalta. Koncept prve bečke biciklističke ulice prema nizozemskom modelu postavlja nove standarde u Austriji, a središte grada dobilo je važnu biciklističku vezu s novim stambenim naseljima koji niču južno od Glavnog kolodvora.

Ažurirana pravila za učinkovitiju borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece

Europski parlament usvojio je 17. lipnja stajalište o nacrtu direktive kojim se državama članicama EU-a omogućuje učinkovitija borba protiv seksualnog zlostavljanja djece. Nova pravila uključuju strože maksimalne kazne za neke oblike zlostavljanja, ukidanje zastara te novu definiciju pristanka za maloljetnike starije od dobi za pristanak.

Biljana Borzan: „Zaustavljamo samovolju internetskih divova“

Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO) Europskog parlamenta u utorak je izglasao nacrt Akta o digitalnim tržištima koji ima za cilj stati na kraj nepoštenim praksama velikih internetskih platformi (tzv. gatekeepers) te omogućiti Komisiji izricanje novčanih kazni za sankcioniranje takvog ponašanja. Usvojeni su i prijedlozi hrvatske europarlamentarke Biljane Borzan.

Usvojena zabrana praćenja na internetu radi oglašavanja!

Hrvatska europarlamentarka i potpredsjednica europskih socijaldemokrata Biljana Borzan uistinu ima razlog za veliko zadovoljstvo jer su usvojeni njeni prijedlozi koje je s kolegama socijalistima uložila o zabrani oglasa koji nas prate na internetu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER