Požar u Marseilleu: dimni oblak vidljiv iz svemira
Očekivani porast temperatura bez padalina sljedećih dana ponovno bi mogao povećati rizik od požara
Požar je izbio u jutarnjim satima u utorak 8. srpnja u mjestu Les Pennes-Mirabeau, a do podneva se proširio na Marseille. Prema satelitskoj snimci koju je danas objavila francuska nacionalna meteorološka služba Météo-France, plamen i gusti dim vidljivi su iz svemira.
U utorak 8. srpnja u mjestu Les Pennes-Mirabeau (departman Bouches-du-Rhône), udaljenom 13,5 km sjeverno od Marseillea, izbio je snažan požar koji je početkom poslijepodneva stigao do rubnih dijelova Marseillea. Na području 15. i 16. arondismana plamen je stigao nadomak pojedinih kuća. Zbog gustog dima stanovnici Marseillea pozvani su da ostanu u svojim domovima, a u pojedinim rubnim dijelovima grada stanovništvo je evakuirano.
Météo-France objavio je satelitsku snimku snimljenu sredinom dana koja prikazuje razmjer požara i dug dimni oblak koji se proteže više od 100 kilometara nad Sredozemnim morem. Toplina požara vidljiva je i u infracrvenom spektru te je na snimci prikazana narančastom bojom.
Širenju požara pogodovale su visoke temperature zabilježene proteklih dana i to u kombinaciji s vjetrom sa sjeverozapada, a zbog požara je zatvorena zračna luka te obustavljen željeznički promet iz i prema Marseilleu.
Požar je zahvatio površinu od 750 hektara, a do 20 sati znatno je oslabio. Vatrogasci upozoravaju kako požar još uvijek nije pod nadzorom, a gašenje otežavaju jaki naleti vjetra. Situacija je i dalje zabrinjavajuća s obzirom na to da je na više lokacija zabilježeno ponovno izbijanje plamena.
Na terenu je angažirano 800 vatrogasaca, uz potporu 10 vatrogasnih aviona. Požarom je zahvaćeno dvadesetak kuća, a ozlijeđeno je desetak vatrogasaca, uglavnom zbog udisanja dima. Evakuirano je oko 400 osoba iz Pennes-Mirabeaua i Marseillea, a za njihov smještaj otvorene su tri školske sportske dvorane.
Šumski požari: kritična situacija na Mediteranu
Mediteranom od proteklog vikenda haraju veliki požari, opasnost ostaje visoka i u narednim danima, upozorava Météo-France. Stanovništvu se tijekom cijele ljetne sezone preporučuje praćenje informacija o požarnoj opasnosti putem stranice „Météo des forêts“.
Toplinski val koji je pogodio Francusku između 19. lipnja i 4. srpnja dodatno je isušio tlo i oslabio vegetaciju diljem zemlje. Suša je posebno izražena na mediteranskom području. Naime, proljetne kiše potaknule su rast zeljastih biljaka koje su se potom osušile uslijed vrlo vrućeg i suhog lipnja, podižući opasnost od izbijanja požara. „Riječ je o vrlo neuobičajenoj suši za početak srpnja, a usporediva je s onom iz 2017. godine“, ističe Météo-France.
Od nedjelje se u cijeloj regiji pojačao vjetar (tramontana sa sjevera te mistral i libeccio sa sjeverozapada), uz visoke temperature – ponegdje iznad 30 °C – i vrlo nisku vlažnost zraka.
U utorak su vremenski uvjeti ostali slični prethodnima, iako su očekivane najviše temperature nešto niže: do 30 °C u regiji Provence-Alpes-Côte d’Azur i 32 °C na Korzici. Na Korzici su mistral, tramontana i libeccio i dalje snažni, s udarima do 70–80 km/h, a lokalno i do 90 km/h u departmanu Bouches-du-Rhône. Zbog toga je tijekom utorka proglašena opasnost od požara u mnogim područjima.
Slabljenje vjetra u srijedu, ali i dalje vruće
U srijedu će tramontana i libeccio znatno oslabjeti, dok će mistral još uvijek puhati s udarima od 50–60 km/h tijekom dana. Temperature će ponovno lagano porasti, a slični uvjeti očekuju se i u četvrtak, s najvišim temperaturama do 32–33 °C od Languedoc-Roussillona do Azurne obale. Mistral će i dalje biti prisutan u dolini Rhône.
Očekuje se da će mistral prestati puhati tek u petak, s povratkom izraženijih anticiklonalnih uvjeta. No, zbog dodatnog isušivanja vegetacije uslijed vjetrovitog razdoblja, opasnost od izbijanja požara ostat će visoka čak i bez vjetra.
U ostatku Francuske, kiše su tijekom vikenda znatno smanjile opasnost od požara, posebice u središnjem i zapadnom dijelu zemlje. No, očekivani porast temperatura bez padalina sljedećih dana ponovno bi mogao povećati rizik.
Stjepan Felber | Ekovjesnik