Od parkirališta do parka: Posađena prva stabla u bečkom Naschparku
Radovi u punom jeku! Nastaje 6820 m² zelene površine sa 70 stabala
Velika transformacija jednog od najvećih toplinskih otoka u središtu Beča napreduje velikom brzinom i uz veliku potporu javnosti. Nekadašnje parkiralište između ulica Linke Wienzeile i Rechte Wienzeile, nastalih regulacijom rijeke Wien između 1899. i 1905. godine, korak po korak pretvara se u 6820 m² veliki, ugodan prostor za boravak s gotovo 70 stabala, obiljem zelenila i mogućnostima za rashlađivanje.
Projekt se počeo razvijati 2021. godine, a podržali su ga stručnjaci i građani Beča koji su sudjelovali u javnom savjetovanju i jasno izrazili svoje zahtjeve za očuvanje buvljaka (Flohmarkt) i tržnice Naschmarkt te uređenje novih javnih zelenih površina. Izgradnja novog parka naziva Naschpark i klimatski prihvatljiva transformacija prostora između Wienzeilena tako je počela uz veliku potporu javnosti.
Prva stabla već su dopremljena i postupno se sade. Gradska vijećnica za planiranje Ulli Sima bila je prisutna pri sadnji prvih stabala te izrazila zadovoljstvo napretkom radova i vidljivim promjenama.
„Upravo ovoga ljeta osjećamo koliko su nam važni zelenilo, rashlađivanje, uklanjanje asfalta i betona te stvaranje zasjenjenih površina. Zato se osobito radujem skorom dovršetku projekta nakon nekoliko godina javnog savjetovanja i planiranja. Naschparkom ispunjavamo veliku želju stanovnika za zelenim površinama. Unatoč statičkim izazovima na ovoj lokaciji, zalagali smo se za sadnju velikih, školovanih stabala gdje god je to moguće. Najveća stabla posadit će se duž ulice Rechte Wienzeile gdje ima više prostora za korijenje“, naglasila je Ulli Sima.
- Ulli Sima i Julia Lessacher © Stadt Wien | Christian Fürthner
Najveći izazov: sadnja na 100 godina starom „krovu“
Nova stabla dolaze iz specijaliziranog rasadnika i ciljano su odabrana za Naschpark. Među njima su stabla svilenog bagrema ili albicije (Albizia julibrissin), judića (Cercis siliquastrum), crnog jasena (Fraxinus ornus), gledičije, ukrasne jabuke (Malus sargentii) i mušmule (Mespilus germanica). Riječ je o stablima s velikim krošnjama, od kojih su neka starija od 25 godina, te će već ovog ljeta stvarati hlad i posebnu atmosferu.
Planiranje je bilo osobito zahtjevno jer se površina nalazi izravno iznad svoda kanala rijeke Wien, izgrađenog oko 1900. godine te iznad linije U4 bečke podzemne željeznice. Novi park gradi se na stogodišnjoj krovnoj konstrukciji, čija debljina ponegdje iznosi samo 70 cm, pa se svako pojedino mjesto za sadnju moralo pomno provjeriti. Zbog složenih statičkih i građevinskih uvjeta bilo je potrebno provesti dodatne mjere u podzemlju – svod je zaštićen čelično-betonskom membranom, a u blizini trase linije metroa U4 ugrađene su dodatne bočne potpore.
Sadnja visokih stabala stoga je moguća samo u rubnom području, dok će se u sredini prostora novog parka posaditi manja stabla i grmlje te urediti velike travnate površine sa šarenim cvjetnim gredicama.
- Vizualizacija budućeg izgleda tržnice Naschmarkt © Mostlikely Architecture | DnD Landschaftsplanung
Park za sve generacije
Naschpark ukupne površine 6820 m² postaje zeleno, ugodno rashlađeno mjesto za boravak djece i odraslih u središtu grada – između bečkih okruga Mariahilf (VI.) i Margareten (V.). Tamo gdje su donedavno parkirali automobili, nastaje novo mjesto susreta, doživljaja i opuštanja u zelenom okolišu. Pergole, udobne klupe i pojedinačna sjedeća mjesta, piknik stolovi, viseće mreže i travnjaci stvarat će prostor za druženje i relaksaciju.
Novi prodajni prostor tržnice sa širokim izborom regionalnih i sezonskih proizvoda izgradit će se u dijelu istočno od ulice Kettenbrückengasse, i to u obliku paviljona sa zelenim krovnim vrtom koji se može koristiti tijekom cijele godine, a iz kojeg će se pružati prekrasan pogled na tržnicu Naschmarkt i čuvenu Majolikahaus, jednu od najpoznatijih bečkih secesijskih zgrada koju je 1898./1899. godine dizajnirao slavni arhitekt Otto Wagner.
Ovim projektom stvara se novi zapadni ulaz u tržnicu Naschmarkt te istovremeno upotpunjuje dosadašnji nedefinirani prostor koji će se konačno uskladiti s povijesnim prostorom tržnice koji počinje od trga Karlsplatz.
- Vizualizacija budućeg izgleda tržnice Naschmarkt © Mostlikely Architecture | DnD Landschaftsplanung
Želje građana postaju stvarnost
„Svojim sudjelovanjem u javnom savjetovanju građani Beča jasno su izrazili svoje zahtjeve za očuvanje ovog vrijednog prostora, uređenje ozelenjenog i ugodnog mjesta za boravak te prostora za regionalne proizvode na mjestu postojećeg buvljaka. Sada ispunjavamo njihove želje i veliku asfaltiranu površinu pretvaramo u zelenu oazu“, istaknula je Julia Lessacher, zamjenica načelnika okruga Mariahilf Markusa Rumelharta. „U središtu grada nastaje zelena površina kojom štitimo klimu, a unatoč tehničkim izazovima zbog povijesnog svoda kanala rijeke Wien, Naschparkom stvaramo upravo onakav zeleni prostor kakav su Bečani tražili.“
Građani i posjetitelji Beča moći će uživati u daleko ugodnijem ambijentu nove bečke zelene oaze koja će u sve toplijim ljetnim mjesecima svojim zelenilom nuditi osvježenje i proširiti koridor svježeg zraka duž rijeke Wien.
- Vizualizacija Naschparka © Mostlikely Architecture | DnD Landschaftsplanung
Završetak projekta planiran je za jesen 2025.
Nakon provedenog međunarodnog natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog i krajobraznog rješenja, Grad Beč je u studenom 2023. predstavio pobjednički projekt uređenja Naschparka koji je odabrao neovisni žiri na čelu s poznatim bečkim arhitektom Albertom Wimmerom. Riječ je o zajedničkom projektu naziva „Blühender Naschmarkt“ („Cvjetajući Naschmarkt“) Ureda za planiranje DnD Landschaftsplanung renomirane krajobrazne arhitektice Sabine Dessovic i austrijskog arhitektonskog studija Mostlikely Architecture arhitekta Marka Neunera.
Podsjetimo, u neposrednoj blizini novog parka, uz stanicu podzemne željeznice Kettenbrückengasse, uređen je još jedan novi ozelenjeni prostor od preko 1500 m² s 14 novih stabala, travnatim gredicama, cvijećem, udobnim sjedalima i vodenim elementima. Stanovnici gusto izgrađenog petog bečkog okruga Margareten dobili su novi zeleni dnevni boravak na otvorenom i to odmah ispred svojih ulaznih vrata – Barbara-Prammer-Park. Park je nazvan po omiljenoj socijaldemokratskoj političarki koja je 2006. godine postala prva predsjednica Nacionalnog vijeća austrijskog parlamenta, a živjela je u neposrednoj blizini – samo pet minuta hoda od novog parka.
Stjepan Felber | Ekovjesnik
- Naschpark
- Beč
- Naschmarkt
- tržnice
- uklanjanje asfalta
- parkovi
- ozelenjavanje gradova
- efekt toplinskog otoka
- sadnja drveća
- zelene površine
- javni prostor
- Linke Wienzeile
- Mariahilf
- Rechte Wienzeile
- Margareten
- Ulli Sima
- krajobrazna arhitektura
- Wienfluss
- prilagodba klimatskim promjenama
- participativno odlučivanje
- klimatska otpornost
- kvaliteta života