ARWAG gradi novu održivu stambenu zgradu u bečkom Hernalsu
Održivo, moderno i prilagođeno potrebama različitih tipova kućanstava
U Beču, gdje stanogradnja još uvijek znači dugoročnu strategiju i javni interes, a ne stihijsku (pre)prodaju kvadrata bez ikakvog urbanističkog kriterija, predstavljen je novi projekt tvrtke ARWAG, djelomično u vlasništvu Wien Holdinga.
Riječ je o suvremenom stambenom objektu u ulici Jörgerstraße 20 u 17. bečkom okrugu Hernalsu, koji kombinira arhitektonsku promišljenost, energetsku učinkovitost i održivost s jasnim ciljem: stvaranje kvalitetnog stanovanja za različite tipove kućanstava.
Zelena gradnja s certifikatom i sadržajem
Projekt uključuje 30 suvremenih stanova s dvije do četiri sobe, a svaki od njih dolazi s vlastitim otvorenim prostorom – balkonom, terasom ili vrtom. Zgrada će koristiti toplinske pumpe, imati integriranu fotonaponsku elektranu, a zelenilo na pročelju dodatno će poboljšati mikroklimu. Tehnologija Bauteilaktivierung (aktivacija betonskih elemenata za grijanje i hlađenje) te električne vanjske rolete pridonijet će energetskoj učinkovitosti i komforu.
Cilj je postizanje DGNB Gold certifikata, jednog od najvažnijih europskih standarda za održivu gradnju.
Kvaliteta stanovanja i infrastrukture
Osim ekoloških standarda, projekt donosi i visoku razinu opremljenosti: parket od punog drva, keramika vrhunske kvalitete, sigurnosna vrata, videonadzor te parkirna mjesta s mogućnošću e-punjenja.
Planiran je i zeleni unutarnji dvorišni prostor s dječjim igralištem, što dodatno naglašava obiteljski karakter ovog dijela Hernalsa.
S prometne strane, lokacija je gotovo idealna – četiri minute hoda do postaje podzemne željeznice U6 Alser Straße, a uskoro i sedam minuta do buduće linije U5 na Elterleinplatzu. Tu su i trgovine, liječnički centar u susjedstvu te dobra povezanost biciklističkom mrežom.
Planirana izgradnja i širi kontekst
Izgradnja počinje u rujnu 2025., a završetak je predviđen za ljeto 2027. – što je tipični bečki ritam u kojem se stambena gradnja planira dugoročno, uz uključivanje javnog i privatnog sektora te sve strože kriterije energetske i okolišne održivosti.
Za razliku od trendova u mnogim europskim gradovima – gdje se „stanogradnja“ često svodi na apartmanizaciju i betonsku spekulaciju bez društvene vizije – Beč već desetljećima gradi stambeni model koji se sve češće navodi kao primjer otpornog, priuštivog i inkluzivnog urbanizma.
Ekovjesnik