Počelo vađenje zaostale ribolovne opreme u Parku prirode Telašćica

Kartiranje, a potom i vađenje mreža, provedeno je u zoni stroge zaštite bez dozvoljenog ribolova, uz svjetski poznate klifove na Dugom otoku

U suradnji s Društvom podvodnih sportova Zagreb, ovog tjedna izvršeno je kartiranje podmorja uz poznate klifove u Parku priroda Telašćica te se počelo s vađenjem zaostale ribolovne opreme koja se već dugi niz godina nalazi na dnu. Riječ je o ribarskim mrežama i vršama koje su smrtonosne za 66 % morskih sisavaca i 50 % morskih ptica, dok većina riba koje se u njih zaplete umire u mukama, izvijestili su iz WWF-a.

„Problem zaostalog ribolovnog alata je ogroman. Osim što utječu na živi svijet u moru, ostavljene mreže izvor su plastičnog onečišćenja koje ima negativan učinak i na nas, ljude“, ističe Patrik Krstinić, voditelj morskog programa u WWF Adriji. „Naš je cilj u potpunosti očistiti podmorje u zaštićenoj zoni Telašćice jer u toj zoni uopće ne bi smjelo biti ribarskih mreža. Pojavi li se ubuduće neka mreža, to će biti posljedica ilegalnog ribarenja.“

WWF je dosad kartirao značajan dio zadarskog arhipelaga i viškog akvatorija, a cilj im je tijekom sljedeće tri godine izvući iz Jadranskog mora 30 tona zaostalih ribolovnih alata koji prijete morskoj bioraznolikosti i staništima. K tome, žele da se i na lokalnoj i na nacionalnoj razini usvoje preventivne mjere i propisi za olakšavanje odlaganja ribolovnog alata.

Ovog tjedna održane su i radionice za osnovnoškolce na Dugom otoku koji su učili o štetnosti napuštenih i zaostalih ribolovnih alata u moru, kao i susret s ribarima na njihovom redovitom sastanku Lokalnog savjetodavnog vijeća za ribarstvo u Parku prirode Telašćica. Zajedničko upravljanje ribolovom u Parku temelji se upravo na dobroj suradnji s ribarima.

Tijekom nekoliko posljednjih godina WWF je pokrenuo male projekte diljem Sredozemlja s fokusom na oslobađanje morskog dna od zaostalih ribolovnih alata provođenjem aktivnosti njihova vađenja i podizanjem svijesti među ribarima i obalnim zajednicama. WWF Adria provodi dva projekta – „Povećanje učinkovitosti upravljanja prirodnim resursima Parka prirode Telašćica (MedFund) i Ghost Gear - čiji je cilj smanjiti količinu odbačenih ribolovnih alata pronalaženjem inovativnih preventivnih rješenja i podržavanjem modela bez otpada. Osim vađenja alata s već kartiranih područja, cilj je kartirati i područje cijelog Dugog otoka, a ne samo zone uz klifove, gdje je na snazi zabrana ribolova.

 

VEZANE VIJESTI

EU najavio da će za očuvanje oceana izdvojiti više od 300 milijuna eura

Europska unija danas je na konferenciji „Naš ocean” u Busanu u Republici Koreji najavila sredstva EU-a u iznosu od 301.485.000 eura za potporu mjerama u području održivog plavog gospodarstva, onečišćenja mora, zaštićenih morskih područja, digitalnih oceana, održivog ribarstva te oceana i klimatskih promjena.

U Splitu održan okrugli stol o zaštiti Jadranskog mora

Okrugli stol „EU Strategija bioraznolikosti do 2030. - zajednički pristup za zaštitu 30 % Jadranskog mora” dao je odgovore na neka od najvažnijih pitanja oko zaštite našeg mora u skladu s budućom europskom Uredbom o zaštiti prirode, izvijestili su iz WWF Adrije.

WWF: Mediteranske zemlje podbacile u zaštiti mora

Prema novom izvještaju Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), gotovo sve zemlje Mediterana podbacile su u ispunjavanju zakonskih obveza uspostave adekvatne mreže morskih zaštićenih područja (MZP) do 2020. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER