Novi podaci o klimi: Europa u siječnju 2 stupnja toplija od prosjeka

Još ne vjerujete u klimatske promjene?

Europa je u siječnju bila 2 stupnja toplija od prosjeka, uz sve veću učestalost poplava i velike količine snijega u Alpama. Istovremeno je na Antarktici zasad izmjerena druga najniža pokrivenost ledom, javlja Euronews.

Nakon što je 2017. godina ušla među tri najtoplije godina na Zemlji u povijesti temperaturnih mjerenja, odnosno od 1880. godine, početkom ove godine već su zabilježeni novi rekordi. Ipak, iako je diljem Europe siječanj 2018. bio topliji nego inače, u južnoj Rusiji, središnjoj Aziji te južnim i istočnim dijelovima SAD-a bio je daleko hladniji od prosjeka.

Podaci pokazuju kako je u Europi prošli mjesec bio dva stupnja topliji od prosjeka i riječ je o četvrtom najtoplijem siječnju u povijesti mjerenja. Siječanj su obilježile visoke temperature u kombinaciji s velikim količinama padalinama u mnogim dijelovima Europe – Francuska je pretrpjela velike štete uslijed poplava, dok su u alpskim regijama zabilježene velike količine snijega.

Na južnoj hemisferi su vladale potpuno drukčije vremenske prilike - istočna Australija i južna Afrika imale su vrlo suh siječanj.

Zabilježena je ispodprosječna pokrivenost ledom na oba pola, a na Antarktici je izmjerena druga najniža pokrivenost ledom u povijesti mjerenja.

Euronews.com / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

U SAD-u proljetne temperature usred veljače

Jučerašnji je dan na istočnoj obali SAD-a s temperaturama koje su bile neuobičajeno visoke za ovo doba godine više podsjećao na mjesec svibanj nego na veljaču. Temperaturni su rekordi zahvaljujući strujanju toplog i vlažnog zraka iz Meksičkog zaljeva i s Atlantskog oceana zabilježeni od Floride do sjevernog dijela Mainea.

Rujan 2021. globalno jedan od četiri najtoplija rujna u povijesti

Anomalije prosječne rujanske temperature u Europi općenito su veće i promjenjivije u odnosu na ostatak svijeta. Tako je prema prosječnoj temperaturi, 0,2 °C nižoj od prosjeka za razdoblje 1991.-2020., ovogodišnji rujan bio najhladniji još od 2013. godine, a uslijedio je nakon relativno „hladnog“ kolovoza.

Temperaturne anomalije bez presedana! 2023. na putu da postane najtoplija godina u povijesti mjerenja!

Nakon najtoplijeg kolovoza, s temperaturama 0,7 °C iznad prosjeka 1991.-2020., i najtoplijeg ljeta (lipanj – kolovoz), najnoviji podaci Službe za klimatske promjene Copernicus pokazuju da je rujan 2023. bio dosad najtopliji rujan na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 16,38 °C ili 0,93 °C iznad prosjeka za rujan 1991.-2020. i 0,5 °C iznad temperature prethodnog najtoplijeg rujna 2020. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER