Nadomak Hrvatske planira se izgradnja termoelektrane na ugljen

Strateški projekti u susjedstvu

Izgradnja termoelektrane na lokalitetu rudnika smeđeg ugljena Kamengrad u bosanskohercegovačkoj općini Sanski Most, jedan je od strateških energetskih projekata Vlade FBiH, a za njega su se zainteresirali kineski investitori.

Kako doznajemo s bosanskohercegovačkog portala klix.ba, delegacija kineske kompanije Harbin Electric International posjetila je općinu Sanski Most i predstavnike tvrtke Lager d.o.o. Posušje, koja je vlasnik i nositelj koncesijskog prava na istraživanje i eksploataciju ugljena na lokalitetu Zlauša kod Gornjeg Kamengrada.

Predstavnike potencijalnog kineskog investitora primili su Faris Hasanbegović, načelnik općine Sanski Most sa suradnicima i predstavnici Vlade Unsko-sanskog kantona.

„Riječ je o inicijalnim razgovorima na kojima su predstavili svoju kompaniju, koja je već izgradila termoelektrane u više od 30 država svijeta. Trenutno grade jednu u Dubaiju. Tehnološki su na razini da mogu raditi po EU standardima, pa čak i iznad toga kada su u pitanju ekološke norme“, izjavio je načelnik Faris Hasanbegović.

Prema Hasanbegovićevim riječima, projekt podrazumijeva izgradnju termoelektrane kapaciteta 400 MW, no hoće li se ova investicija uistinu realizirati još je o tome preuranjeno govoriti.

„Vodili smo isključivo inicijalne i informativne razgovore u kojima nije bilo riječi o potpisivanju ugovora, sporazuma ili slično. Uvjetno rečeno, tek se ispituje teren. Što se tiče lokalne zajednice, mi projektu dajemo podršku, no naravno uz prethodno poštivanje svih zakonskih propisa, ponajprije onih iz područja ekologije i zaštite zdravlja", rekao je Hasanbegović.

Sastanku su nazočili i predstavnici tvrtke Lager d.o.o. iz Posušja koja je od prošle godine koncesionar rudnika, a u svibnju ove godine započeli su eksploataciju smeđeg ugljena na lokalitetu Zlauša. Tvrtka Lager trebala bi nastaviti daljnju komunikaciju s potencijalnim kineskim investitorima s ciljem realizacije ovog velikog projekta.

Kineska kompanija Harbin Electric International bavi se izgradnjom, projektiranjem i opremanjem hidroelektrana i termoelektrana od 1983. godine, a brojne takve objekte izgradili su po sistemu „ključ u ruke“ u preko dvadeset zemalja svijeta, uključujući energetske objekte u Turskoj, Indoneziji, Pakistanu, Južnoafričkoj Republici, Filipinima, Kambodži, Vijetnamu, Ekvadoru, Iranu, Indiji itd. Najveći dio njihovih projekata financiran je izravno sredstvima kineske vlade te vodećih kineskih banaka.

Prema ranijim istraživanjima, podzemne zalihe smeđeg ugljena na području kamengradskog bazena iznose više od 300 milijuna tona, a kako navodi portal klix.ba, Vlada FBiH je 2016. godine donijela odluku kojom izgradnju TE Kamengrad u Sanskom Mostu svrstava među strateške energetske projekte u Bosni i Hercegovini. Uz kapitalnu investiciju od 1,02 mlrd. KM (oko 521,5 mil. eura), TE Kamengrad bi trebala biti jedna od najvećih investicija u BiH, čija bi realizacija u velikoj mjeri trebala doprinijeti gospodarskom razvoju općine Sanski Most i Bosne i Hercegovine.

Zemlje EU, pa tako i naši talijanski susjedi ipak najavljuju zatvaranje svojih elektrana na ugljen i potpuno napuštanje korištenja ugljena za proizvodnju električne energije. Čak je i Kina pokrenula proces zatvaranja starijih elektrana na ugljen i njihove zamjene objektima koji proizvode manje štetne emisije. Pitanje je kakve će reakcije ova vijest izazvati u Hrvatskoj, posebice u županijama u neposrednoj blizini Unsko-sanskog kantona, a nadamo se kako će nadležne institucije RH pratiti slijed događanja i pravodobno reagirati sukladno međunarodnoj Konvenciji o prekograničnom onečišćenju, čije su potpisnice i Hrvatska i Bosna i Hercegovina.

VEZANE VIJESTI

Naši talijanski susjedi zatvaraju sve termoelektrane na ugljen

Talijanski ministar industrije predložio je da se do 2025. godine postepeno zatvore sve termoelektrane na ugljen, što je u skladu sa smanjivanjem korištenja ugljena u zemljama Europske unije i napuštanju fosilnih goriva.

Zagađenje iz termoelektrana na ugljen zapadnog Balkana i dalje ogromno, ilegalno i smrtonosno!

Termoelektrane na ugljen na području zapadnog Balkana su i u 2021. godini, četvrtu godinu za redom, prekršile legislativu o onečišćenju zraka, ispuštajući pet puta više sumpor dioksida i 1,8 puta više prašine nego što je dozvoljeno, navodi se u izvještaju „Uskladiti ili zatvoriti“ („Comply or close“), koji je danas objavila mreža CEE Bankwatch.  

Bugarska napušta ugljen tek 2038. ili 2040. godine

Bugarska vlada najavila je postupno napuštanje ugljena do 2038. ili 2040. godine. Tako se navodi u njihovom nacionalnom planu oporavka i otpornosti, koji je u četvrtak dostavila Europskoj komisiji.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER