Naše zdravlje počinje sa zdravim biljem

Treća godina kampanje #PlantHealth4Life u Hrvatskoj

Jeste li znali da biljke čine 80 % naše hrane i pročišćuju zrak koji udišemo? Ova kampanja otkriva kako svatko od nas može pridonijeti u borbi za sprječavanje širenja invazivnih štetnika na hrvatske voćnjake, parkove i okućnice.

Kampanja #PlantHealth4Life, koja se treću godinu zaredom provodi diljem Europe, ponovno okuplja građane u zajedničkoj misiji – zaštiti zdravlja bilja. U doba kada strani biljni štetnici prijete i ruralnom i urbanom okolišu, kampanja naglašava da se svi možemo, a i trebamo uključiti. S većim naglaskom na sudjelovanje, suradnje, podizanje svijesti i poticanje na djelovanje građana, ovogodišnja kampanja #PlantHealth4Life okuplja i partnere iz 26 država članica EU-a, pet zemalja kandidatkinja za članstvo u EU-u i Švicarsku kako bi se potaknulo kritičko razmišljanje o ključnoj povezanosti između zdravlja biljaka, okoliša i našeg svakodnevnog života.

Biljke su tihi junaci našeg svakodnevnog života

Biljke čine 80 % hrane koju jedemo, hrana su životinjama koje uzgajamo za vlastitu prehranu i čiste zrak koji udišemo. Međutim, to nije sve: zdrave biljke znače dobar poljoprivredni prinos, što utječe na dostupnost hrane i njezinu cjenovnu pristupačnost. Zbog klimatskih promjena i ljudskih aktivnosti, kao što su trgovina i putovanja, biljke su izložene velikom pritisku. Širenje biljnih nametnika i bolesti može imati razorne gospodarske i ekološke posljedice. Na primjer, epidemije bakterijskog patogena Xylella fastidiosa već više od desetljeća uništavaju maslinike u južnoj Italiji, što dovodi do gubitka milijuna stabala i ugrožavanja bioraznolikosti i lokalnih gospodarstava.

Međutim, mnogi građani još uvijek nisu svjesni važnosti zdravlja bilja. Cilj je kampanje #PlantHealth4Life podići kolektivnu svijest o rizicima za zdravlje bilja i o ulozi koju svatko od nas može imati u zaštiti bilja.

Kampanju i ove godine, po drugi put zaredom, provodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) u ulozi nacionalnog nositelja u Hrvatskoj.

„Strani biljni štetni organizmi šire se na nova područja brže nego ikad. Dolaze iz udaljenih krajeva svijeta i udomaćuju se na poljima, u voćnjacima, vinogradima, povrtnjacima i šumama. Razni su načini njihova unosa, no jedan prevladava – unos štetnih organizama na zaraženom bilju ili biljnom materijalu. Riječ je o neželjenim 'slijepim putnicima' koji tako osvajaju nova područja. Nažalost, ni Hrvatska nije iznimka. Mnogi su se strani biljni štetni organizmi u posljednjim desetljećima trajno nastanili kod nas i prouzročili značajne štete.“ – ističe prigodom pokretanja kampanje v.d. ravnatelja HAPIH-a, Krunoslav Karalić.

Bolje spriječiti nego liječiti!

Iz HAPIH-a navode kako se Hrvatska danas, primjerice, suočava s azijskom strizibubom, kukcem čije već ime ukazuje na njegovo strano porijeklo. Osim opasnosti za voćarstvo taj kukac može činiti velike štete uništavajući stabla u našim parkovima, javnim zelenim oazama ili vrtovima. Narančin trnoviti štitasti moljac, također „došljak“ iz daleke Azije, štetnik je na agrumima i vinovoj lozi. Međutim, novi dom našao je i u brojnim vrtovima, parkovima i javnim perivojima.

Sličan primjer je hrastova mrežasta stjenica, biljni štetnik porijeklom iz Sjeverne Amerike. Taj sitni kukac čini štete ne samo u hrastovim šumama, nego i urbanom zelenilu, parkovima i drvoredima. Šimširov moljac, invazivni štetnik iz istočne Azije danas zadaje brige proizvođačima ukrasnog bilja, ali narušava i izgled i zdravlje brojnih vrtova, okućnica i javnih površina.

„Novi štetni organizmi ne predstavljaju rizik samo za poljoprivrednike. Oni mogu ući u naše šume, parkove, okućnice, dvorišta i vrtove, te ugroziti ne samo bilje nego i kvalitetu našeg života. U sprječavanju njihova širenja možemo doprinijeti svi! Stoga pozivamo građane na savjesno postupanje prilikom putovanja te pravovremeno prijavljivanje uočenih novih biljnih štetnih organizama”, dodaje Karalić te zaključuje: „Stara izreka bolje spriječiti, nego liječiti u ovom kontekstu upravo pokazuje svoje puno značenje. U duhu kampanje - zdravlje bilja za zdravlje ljudi.“

Štiteći bilje štitimo život

„Biljka nije samo biljka, već može biti stanište i drugim živim organizmima”, istaknuo je Giuseppe Stancanelli, voditelj tima za procjenu rizika za zdravlje bilja u EFSA-i. „U našem međusobno povezanom svijetu biljke se kreću više nego ikad prije. Zato se EU oslanja na znanstveno utemeljenu procjenu rizika s ciljem razumijevanja potencijalnih prijetnji zdravlju bilja i upravljanja njima, što pomaže u zaštiti našeg okoliša, poljoprivrede i bioraznolikosti. Kampanjom #PlantHealth4Life podižemo svijest u cijeloj Europi.”

Andrzej Chodkowski, glavni inspektor za zdravlje bilja u Poljskoj, potiče sve na suradnju i brigu o biljkama u našem neposrednom okruženju kako bismo mogli uživati u njihovu bogatom zelenilu i zajedno oživjeti ideju: „Štiteći bilje štitimo život”.

Kampanja je namijenjena svima – posebno vrtlarskim entuzijastima, znatiželjnim putnicima i roditeljima koji žele zdraviju budućnost – jer upravo njihovi svakodnevni izbori mogu imati ključnu ulogu u zaštiti bilja i okoliša.

Aktivnosti svakog Europljanina ključne su za održavanje zdravlja bilja. Posjetite mrežno mjesto kampanje #PlantHealth4Life i saznajte kako se kampanjom potiče javnost da zaštiti zdravlje bilja. Resursi uključuju materijale za medije, objave na društvenim mrežama i videozapise. I ove će se godine kampanja #PlantHealth4Life provoditi na sajmovima, izložbama i u školama u zemljama sudionicama. Posjetite nacionalnu mrežnu stranicu kampanje kako biste saznali što se događa u vašoj zemlji i pratite nas za više informacija kada one postanu dostupne!

 

VEZANE VIJESTI

„Umirovljene“ kokoši revitaliziraju ciparske maslinike

Uzgajivači iz ciparskog sela Akaki spasili su stotine kokoši nesilica i koriste ih za prirodno gnojenje maslinika u pilot projektu za koji kažu da povećava prinose, suzbija bolesti i pomaže u smanjenju otpada od hrane.

Zašto se Hrvatska prvi put pridružila europskoj kampanji #PlantHealth4Life?

Koliko često na putovanjima vidite prekrasne biljke i neodoljive rascvjetane grane koje poželite u vlastitom vrtu ili na balkonu? Mnogi će zaista i pokušati doma donijeti biljku za posaditi ne znajući da takvim postupcima ugrožavaju zdravlje biljaka, a u konačnici i ljudi. Jako često se s egzotičnim biljkama mogu donijeti štetni organizmi koji nisu uobičajeni za postojeći eko-sustav i koji mogu napraviti značajne štete na drugim biljnim ili životinjskim vrstama.

Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu: Uloga potrošača u sustavu nije pasivna

Kako bi povećala informiranost potrošača pri svakodnevnom odabiru hrane i ukazala na visoke EU standarde koji jamče da je hrana u Hrvatskoj, kao i cijeloj EU, sigurna za konzumaciju, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) predstavila je novo izdanje kampanje EU bira sigurnu hranu, koju drugu godinu zaredom provodi u suradnji s Europskom agencijom za sigurnost hrane (EFSA) te uz podršku Ministarstva poljoprivrede i brojih institucionalnih partnera u Hrvatskoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER