„Gdje je pečat?“: Zašto Hrvatska odgađa ratifikaciju UN-ovog Sporazuma o svjetskim morima?

Greenpeace je pozvao ministricu Vučković da javnosti što prije predstavi planove Hrvatske za ratifikaciju sporazuma o zaštiti prirodnih ekosustava bez kojih život na Zemlji nije moguć

Aktivisti Greenpeacea u Hrvatskoj danas su trometarskim rekvizitom pečata ispred Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije skrenuli pozornost na to da Hrvatska još uvijek nije ratificirala globalni Sporazum o svjetskim morima.

Ako Sporazum ne stupi na snagu do lipnja 2025., bit će izuzetno teško ostvariti ciljeve očuvanja mora prethodno usvojene Globalnim okvirom za bioraznolikost, jednim od najznačajnijih multilateralnih sporazuma o okolišu još od Pariškoga sporazuma o klimatskim promjenama.

Sporazum na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora o očuvanju i održivom korištenju morske bioraznolikosti na područjima izvan nacionalne jurisdikcije, poznat i kao „Sporazum o BBNJ-u“, dosad je potpisalo više od 100 zemalja, a 20 ih je već provelo ratifikaciju, uključujući susjednu Sloveniju koja se pridružila zemljama predvodnicama 30. siječnja 2025.

Kao članica Koalicije velikih ambicija (eng. High Ambition Coalition), Hrvatska je pokazala progresivnost u ranijim fazama donošenja Sporazuma i potpisala ga u rujnu 2023. Sada je najvažnije da države članice EU-a hitno ubrzaju postupak ratifikacije kako bi Sporazum stupio na snagu prije Treće konferencije UN-a o svjetskim morima, koja će se održati u Francuskoj u lipnju 2025.

  • © Nina Durdevic / Greenpeace

„Riječ je o međunarodnom procesu od prevelike globalne važnosti da bi se predmet gubio po ladicama i skupljao birokratsku prašinu. Do lipnja je potrebna ratifikacija minimalno 60 zemalja, uključujući članice EU-a. Hrvatska, kao zemlja čiji je identitet vitalno vezan uz more, trebala je biti među prvima, ugledajući se na susjednu Sloveniju koja je postupak privela kraju u siječnju. Otkad je Hrvatska potpisala Sporazum prije godinu i pol, nismo primili niti jednu dodatnu informaciju od nadležnih institucija o daljnjem postupanju. Pozivamo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije da hitno pokrene postupak ratifikacije Sporazuma o svjetskim morima u Saboru te da Hrvatska službeno položi ispravu o ratifikaciji pri Tajništvu UN-a najkasnije do početka lipnja ove godine,” poručila je Marija Tomac, voditeljica komunikacija u Greenpeace.

Više od pet i pol milijuna ljudi u svijetu potpisalo je peticiju prepoznajući povijesnu priliku da se 30 posto najvažnijih i najugroženijih oceanskih područja hitno zaštititi od štetnog djelovanja čovjeka. Oceani i mora na rubu su kolapsa pod neviđenim pritiscima, a osim što proizvode polovicu kisika koji dišemo, oni su naš ključni saveznik u borbi protiv klimatskih promjena.

Prošle godine Europski parlament i Europska komisija posebno su istaknuli potrebu za neodgodivom i brzom ratifikacijom Sporazuma o svjetskim morima, što je potvrda da države članice još uvijek mogu biti jedinstvene u zaštiti prirodnih ekosustava. Greenpeace u Hrvatskoj ovim povodom pokrenuo je peticiju usmjerenu na žurnu ratifikaciju.

„Što se čeka? Gdje je pečat?“, pitaju iz Greenpeace Hrvatska.

 

VEZANE VIJESTI

EU najavio da će za očuvanje oceana izdvojiti više od 300 milijuna eura

Europska unija danas je na konferenciji „Naš ocean” u Busanu u Republici Koreji najavila sredstva EU-a u iznosu od 301.485.000 eura za potporu mjerama u području održivog plavog gospodarstva, onečišćenja mora, zaštićenih morskih područja, digitalnih oceana, održivog ribarstva te oceana i klimatskih promjena.

Ujedinjeni narodi usvojili Sporazum o svjetskim morima

Ujedinjeni narodi danas su u New Yorku usvojili povijesni Sporazum o svjetskim morima s ciljem osiguravanja očuvanja i održivog korištenja morske biološke raznolikosti u područjima izvan nacionalne jurisdikcije koja pokrivaju više od dvije trećine oceana.

Greenpeace: Globalni apel za zaštitu mora i oceana

U sklopu međunarodne kampanje za zaštitu oceana, jedne od najvećih u povijesti Greenpeacea, Zagreb će se pridružiti globalnoj akciji koja će se u idućih nekoliko dana održati u dvadesetak zemalja svijeta. Tom prilikom će se u petak 7. veljače ispred zgrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice, središnjem mjestu hrvatskog predsjedanja Vijećem EU, izložiti ledene skulpture pingvina uz obraćanje predstavnika organizacije Greenpeace.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER