U prvoj polovici godine u Njemačkoj više električne energije iz obnovljivih izvora

Udio električne energije iz obnovljivih izvora energije u bruto potrošnji u Njemačkoj porastao na 57 posto

Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime (BMWK) izvijestilo je o polugodišnjim podacima Savezne mrežne agencije (Bundesnetzagentur) i Savezne agencije za zaštitu okoliša (Umweltbundesamt).

Obnovljivi izvori energije preuzimaju glavnu ulogu u proizvodnji električne energije u Njemačkoj te su u prvoj polovici godine pokrivali oko 57 posto bruto potrošnje električne energije. Sa 146,6 TWh proizvedeno je oko devet posto više električne energije iz obnovljivih izvora nego u prvoj polovici 2023. (135 TWh).

Vjetroviti zimski mjeseci i dodatne vjetroturbine doveli su do povećanja proizvodnje energije vjetra za ukupno 10 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Unatoč manjem broju sunčanih sati, proizvodnja električne energije iz fotonaponskih sustava povećala se za 13 posto, priopćilo je Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz - BMWK).

Većina električne energije iz obnovljivih izvora u prvoj polovici 2024. godine proizvedena je iz energije vjetra – ukupno gotovo 75 TWh, od čega je gotovo 61 TWh proizvedeno u kopnenim, a gotovo 14 TWh u priobalnim vjetroelektranama.

Drugi najvažniji izvori električne energije bili su fotonaponski sustavi s gotovo 36 TWh, zatim biomasa (oko 22 TWh), hidroenergija (oko 11 TWh), biogeni udio otpada (oko 2,5 TWh) i geotermalna energija (oko 0,1 TWh).

>>> Pročitajte još >>> Klimatski prihvatljivom električnom strujom opskrbljuje se polovica njemačkih kućanstva

Nastavlja se pozitivan trend rasta solarne energije iz prošle godine

U prvoj polovici godine u rad je pušteno više od 515 000 sustava, uključujući mnoge balkonske FN sustave, instalirane snage od preko 7500 MW. U odnosu na ukupnu proizvodnju na kraju 2023., dodano je još 10 posto solarne proizvodnje, što znači da je krajem lipnja Njemačka raspolagala s preko 90 GW instaliranog kapaciteta. Cilj solarne ekspanzije za 2024. (88 GW) postignut je već u svibnju.

„Napredujemo i s dozvolama za kopnene vjetroelektrane. U prvoj polovici godine vlasti su izdale dozvole za gotovo 5600 MW što je gotovo 70 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. S odobrenjima, postavljamo kurs za dinamično širenje kopnenih vjetroelektrana u budućnosti. Napredujemo i s priobalnim vjetroelektranama: do kraja lipnja pušteno je u rad oko 377 MW snage u Baltičkom i Sjevernom moru.“ – ističu u BMWK-u.

Napredak je itekako vidljiv, ali ima još puno toga za napraviti jer bi do 2030. udio obnovljivih izvora u bruto potrošnji električne energije trebao biti 80 posto.

„Kako bismo postigli zadane klimatske i energetske ciljeve, moramo dosljedno širiti primjenu obnovljivih izvora energije. Dana 24. srpnja, na prijedlog BMWK-a, Saveznog ministarstva okoliša i Saveznog ministarstva stanovanja, urbanizma i graditeljstva (BMWSB), vlada je pokrenula važne mjere za daljnje pojednostavljenje i ubrzavanje odobrenja za kopnene vjetroelektrane i solarne energije“, priopćilo je Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi zakon uvodi obveznu uporabu solarne energije na razini cijele Njemačke

Nova obveza u početku će se ipak odnositi samo na javne i poslovne zgrade, a za nove stambene objekte vrijedit će od 2030. godine. Prema prijedlogu zakona, nove zgrade ubuduće će morati biti projektirane tako da omogućuju optimalno korištenje solarne energije. Njemačke savezne zemlje moći će svojim propisima postaviti i strože zahtjeve.

Njemačka u svibnju 2024. ostvarila rekordnih 9,3 TWh „solarne struje“

U svibnju 2024. u Njemačkoj je proizvedeno više električne struje iz solarne energije nego ikad prije u jednom mjesecu. S 9,3 TWh solarne energije premašena je dosadašnja najviša mjesečna proizvodnja od 9,1 TWh iz lipnja 2023. i to unatoč manjem broju sunčanih sati, objavila je Savezna agencija za zaštitu okoliša (Umweltbundesamt).

Klimatski prihvatljivom električnom strujom opskrbljuje se polovica njemačkih kućanstva

Prema podacima njemačke Savezne udruge za upravljanje energijom i vodama (Bundesverband der Energie und Wasserwirtschaft - BDEW), svaki drugi kilovatsat električne energije koji se potroši u njemačkim kućanstvima proizveden je na klimatski prihvatljiv način. U prosječnom kućanstvu, otprilike polovicu električnih uređaja već u potpunosti napaja obnovljiva energija, što je dovoljno za osvjetljenje, hlađenje i zamrzavanje hrane, pranje i sušenje rublja, pranje posuđa i kuhanje.

Njemačka na pola puta do ostvarenja cilja proširenja solarnih kapaciteta do 2030.

Prema podacima Saveznog udruženja solarne industrije (BSW-Solar), Njemačka je do kraja prve polovice 2025. godine instalirala fotonaponske sustave ukupne snage nešto više od 107,5 gigavata. To znači da u sljedećih pet i pol godina treba instalirati još toliko kako bi se ostvario cilj od 215 gigavata do 2030. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER