Biološka raznolikost Jadranskog mora: izazovi za budućnost

Tribina Knjižnica grada Zagreba u sklopu ciklusa „Eppur si muove“

Nova tribina desete sezone ciklusa znanstvenih tribina „Eppur si muove“ održat će se u srijedu 22. studenoga u 19 sati u Galeriji Kupola (Trg Ante Starčevića 6, Zagreb).

Svakodnevna uporaba pojma „biološka raznolikost“ čvrsto je vezana za problematiku gubitka prirodnog okoliša i nestanka vrsta. Biološka raznolikost nije samo „raznovrsnost života“, već je pojam koji upućuje na važnost te raznovrsnosti i potrebu da se ona očuva. U tom smislu biološka raznolikost nije samo znanstveni pojam, već i vrijednosni pojam koji bi trebao biti važan svima nama, navodi se u najavi nove tribine Knjižnica grada Zagreba.

U okviru tribine sudionici će se u svojim izlaganjima osvrnuti na sljedeće teme: zašto je biološka raznolikost važna za stabilnost i funkcioniranje ekosustava na Zemlji, koliko je bioraznolikost Jadrana ugrožena ljudskim aktivnostima te kako su ribe koje žive u Jadranu indikatori tropikalizacije - ubrzanog porasta temperature vode. Objasnit će da je kao posljedica zatopljenja mora, uočeno proširenje rasprostranjenosti termofilnih (toploljubnih) vrsta riba prema hladnijim područjima.

Urednik i voditelj tribine je prof. dr. sc. Mladen Šolić, a sudionici dr. sc. Olja Vidjak i dr. sc. Branko Dragičević, znanstvenici Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

Više informacija o temi i govornicima potražite putem sljedeće poveznice.

 

VEZANE VIJESTI

EU najavio da će za očuvanje oceana izdvojiti više od 300 milijuna eura

Europska unija danas je na konferenciji „Naš ocean” u Busanu u Republici Koreji najavila sredstva EU-a u iznosu od 301.485.000 eura za potporu mjerama u području održivog plavog gospodarstva, onečišćenja mora, zaštićenih morskih područja, digitalnih oceana, održivog ribarstva te oceana i klimatskih promjena.

Pomoću aplikacije RebrashNET jednostavno pošaljite dojavu o uočenim rebrašima i meduzama

Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu provodi projekt „Praćenje dinamike i utjecaja invazivne vrste rebraša Mnemiopsis leidyi na ribolovnim područjima sjevernog Jadrana“. U okviru projekta razvijena je aplikacija RebrashNET putem koje se na jednostavan način šalju dojave o lokaciji i brojnosti rebraša M. leidyi, ali i ostalih želatinoznih vrsta.

Zaštitita Jadrana: Projektom ALIENA protiv širenja invazivnih vrsta

Znanstvenici IRB-ovog Centra za istraživanje mora u Rovinju sudjeluju u Interreg projektu ALIENA, čiji je cilj zaštititi Jadransko more od stranih invazivnih vrsta. Konferencijom održanom 14. svibnja u Bariju obilježen je početak projekta koji će trajati sljedeće dvije i pol godine.

Interreg Italy-Croatia: Počela provedba projekta „FishNoWaste“

U sklopu programa Interreg Italy-Croatia počela je provedba projekta „Fish No Waste“ koji će doprinijeti stvaranju zelenijeg i otpornijeg ekosustava, poboljšati zaštitu i očuvanje prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture te smanjiti onečišćenje Jadranskog mora.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER