Borzan: 70 posto građana ne vjeruje ekološkim tvrdnjama na proizvodima

EU staje na kraj neutemeljenim reklamnim tvrdnjama poput „klimatski neutralno” ili „dobro za okoliš”

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan, autorica zakonskog prijedloga za jačanje položaja potrošača te dulje trajanje uređaja i zabranu ugrađenih kvarova, najavila je obračun s lažnim „zelenim” reklamiranjem koje obmanjuje građane. U sklopu EU zakona planira se zabrana neutemeljenih i nedokazivih ekoloških reklamnih tvrdnji poput „klimatski neutralno” ili „dobro za okoliš”.

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan naručila je istraživanje javnog mnijenja koje je pokazalo da gotovo svi građani primjećuju tu vrstu reklamiranja, ali dvije trećine njih u njih ne vjeruje. Ispitano je 801 građana/ki u Hrvatskoj.

„Te oznake su sveprisutne, moje istraživanje pokazuje kako ih je primijetilo 89 posto ispitanih građana Hrvatske. Njih 80 posto je reklo da nikad nije provjerilo istinitost takvih tvrdnji, a 70 posto je izjavilo da im ne vjeruje. Proizvođači su prepoznali kako je ekološki otisak proizvoda sve važniji kupcima, pogotovo mlađima, i zato ističu zelene tvrdnje i etikete bez ikakvog uporišta”, upozorava Biljana Borzan.

„Velik korak naprijed u tom smjeru smo napravili danas na Odboru za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta. Reklamne tvrdnje tog tipa će u budućnosti morati biti provjerene, dokazane i odobrene od strane neovisnih i stručnih tijela”, poručuje Borzan.

Računajući na ekološku svijest građana, proizvođači širokog raspona proizvoda sve više koriste takve prakse. Trenutno se u EU-u plasira više od 1200 takvih oznaka i tvrdnji, od kojih manje od 35 posto ima neki oblik certifikata ili provjere.

„Svašta se reklamira i prodaje pod „zeleno” jer nema nikakvih propisa koji to reguliraju. Sada možete prodavati namještaj i na pakiranju bez ikakve provjere tvrditi da u njegovoj proizvodnji nije stradalo niti jedno stablo u Amazoni. Ili možete sami svojoj tvrtki dodijeliti priznanje da je klimatski neutralna i to staviti na ambalažu ili web stranicu. Kada nema pravila cvate lov u mutnom i sadašnja situacija je idealna za varanje potrošača.” - zaključuje Borzan.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

Parlament donio novi propis o zabrani zavaravajućih informacija o proizvodima

Europski parlament dao je konačno zeleno svjetlo za direktivu koja će poboljšati označivanje proizvoda i zabraniti upotrebu zavaravajućih tvrdnji o prihvatljivosti za okoliš kao što su „prijateljski za okoliš“, „prirodno“, „biorazgradivo“, „klimatski neutralno“ ili „eko“.

EU uvodi obveznu europsku oznaku trajnosti uređaja

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan predstavila je u Zagrebu novi EU zakon kojim će se zabraniti prodaja uređaja koji imaju ugrađene kvarove te uvesti jedinstvena oznaka trajnosti proizvoda u Europi. Riječ je o dijelu nove EU Direktive o osnaženju položaja potrošača u zelenoj tranziciji, za koju je Borzan glavna autorica i pregovaračica.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER