Sjeverna Rajna-Vestfalija ponovno financira agrosolarne i plutajuće FN sustave

Plutajući fotonaponski sustavi koji se prijavljuju za financiranje u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji ne ispunjavaju uvjete za potporu iz Saveznog zakona o obnovljivim izvorima energije (EEG)

U vremenu kada se energetska tranzicija sve češće sudara s prostornim ograničenjima, njemačka savezna pokrajina Sjeverna Rajna-Vestfalija ponovno otvara vrata inovacijama koje brišu granice između tehnologije i prirode.

Počevši od svibnja ove godine, ponovno je aktiviran program sufinanciranja za agrosolarne i plutajuće fotonaponske sustave, u sklopu šireg klimatsko-tehnološkog programa progres.nrw.

„Od sada do kraja lipnja 2027. zahtjevi za financiranje ponovno se mogu podnijeti elektronički“, objavilo je nadležno Ministarstvo gospodarstva Sjeverne Rajne-Vestfalije. „Nastavkom financiranja, posebno podržavamo uvođenje i širenje primjene ovih inovativnih tehnologija.“

Do kraja lipnja 2027. projektni prijavitelji – uključujući poduzeća, općine i druge dionike – mogu ostvariti do 25 % bespovratnih sredstava za ulaganja u nove sustave solarne energije, bez korištenja potpora iz Saveznog zakona o obnovljivim izvorima energije (EEG).

Program sufinanciranja dio je šireg okvira „progres.nrw – Klimaschutztechnik“, kojim Sjeverna Rajna-Vestfalija podupire primjenu inovativnih tehnologija za ublažavanje klimatskih promjena. Ova nova faza programa omogućuje ponovno zaprimanje elektroničkih prijava do kraja lipnja 2027.

Što se sufinancira?

Za agrosolarne i plutajuće fotonaponske sustave od najmanje 100 kW, predviđen je povrat do 25 % prihvatljivih investicijskih troškova, odnosno do najviše jedan milijun eura po projektu.

Sufinanciraju se troškovi za solarne module, pretvarače (invertere), potkonstrukciju, montažu te kablove i priključenje na mrežu.

Osim investicijskih troškova, dostupna je i potpora za konzultantske usluge vezane uz planiranje, ishođenje dozvola i provedbu projekata svih vrsta slobodnostojećih fotonaponskih sustava.

Tko može podnijeti zahtjev?

Potporu mogu zatražiti poduzeća, javne institucije i komunalna poduzeća te organizacije civilnog društva i druge pravne osobe.

Ovisno o vrsti prijavitelja, savjetodavna potpora može doseći između 70 % i 100 % prihvatljivih troškova, s maksimalnim iznosom potpore od 35.000 do 50.000 eura.

Novi potencijal za energetsku tranziciju, ali i očuvanje zemljišta

U Sjevernoj Rajni-Vestfaliji u posljednje dvije godine instalirano je oko 280 MW novih fotonaponskih sustava što odgovara povećanju instaliranog kapaciteta od 60 posto. Prema nadležnom Ministarstvu gospodarstva, u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji trenutačno je instalirano oko 1150 FN sustava ukupnog kapaciteta 764 MW. Međutim, pokrajinska vlada teži ambicioznijim ciljevima širenja fotonaponskih sustava i želi postići instalirani kapacitet između 21 i 27 GW do 2030.

To se odnosi na sve vrste ulaganja, a „agrosolarni i plutajući sustavi ključni su elementi za očuvanje zemljišta i postizanje sinergije“, objasnila je ministrica za gospodarstvo i zaštitu klime Mona Neubaur (Zeleni). Oba pristupa nude priliku za korištenje novog potencijala za energetsku tranziciju bez dodatnog pritiska na raspoloživo zemljište.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Agrosolari kao zaštita nasada od vremenskih nepogoda

Razvoj agrosolarnih ili agrosunčanih elektrana pobudio je velik interes poljoprivrednika i investitora u obnovljive izvore energije. Solarni paneli postavljeni uz trajne nasade pružaju zaštitu od vremenskih nepogoda te omogućavaju neometanu proizvodnju hrane, ali i ne manje važnu dodatnu zaradu proizvodnjom električne energije, ističu u udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).

OIEH: Najčešća pitanja i odgovori o agrosolarima

Razvoj agrosolarnih ili agrosunčanih elektrana pobudio je velik interes poljoprivrednika i investitora u obnovljive izvore energije. Solarni paneli postavljeni uz trajne nasade pružaju zaštitu od vremenskih nepogoda te omogućavaju neometanu proizvodnju hrane, ali i ne manje važnu dodatnu zaradu proizvodnjom električne energije.

OIEH: Agrosolari povećavaju produktivnost poljoprivrednih gospodarstava

Udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) postalo je pionir u predlaganju razvoja ove inovativne i vrijedne agrotehničke mjere koja će, između ostalog, pomoći hrvatskim poljoprivrednicima u zaštiti nasada od vremenskih nepogoda i drugih stresova poput intenzivnog sunčevog zračenja, pretjerane vrućine, udara vjetra, obilnih pljuskova, tuče i mraza.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER