Kvaliteta vode za kupanje u Europi i dalje je visoka

Od 936 prijavljenih kupališta u Hrvatskoj u 2022. godini, njih 95,6 % imalo je „izvrsnu“ kvalitetu vode

Prema najnovijem godišnjem izvještaju Europske agencije za okoliš (EEA) o vodama za kupanje, većina europskih kupališta ispunila je najstrože EU standarde „izvrsne“ kvalitete vode u 2022. godini. U izvještaju se navodi gdje se ovog ljeta mogu pronaći najčistija kupališta u Europi.

Kvaliteta vode u obalnim mjestima, koja čine dvije trećine ukupnih kupališnih mjesta, općenito je bolja od one u rijekama i jezerima. Godine 2022. na čak 88,9 % obalnih kupališta u EU-u voda je bila „izvrsne“ kvalitete, u usporedbi sa 79,3 % kupališta na rijekama i jezerima.

U 2022. godini 95 % voda za kupanje na Cipru, u Austriji, Grčkoj i Hrvatskoj zadovoljilo je standard „izvrsne“ kvalitete vode. Štoviše, na Malti, u Bugarskoj, Rumunjskoj, Sloveniji i Luksemburgu sve ocijenjene vode za kupanje ispunjavale su barem minimalni standard zadovoljavajuće kvalitete.

Od usvajanja Direktive o vodama za kupanje 2006. godine, udio kupališta s „izvrsnom“ kvalitetom vode porastao je i stabilizirao se posljednjih godina, i to između 85-89 % za obalna i 77-81 % za kopnena kupališta. U 2022. 85,7 % svih voda za kupanje u EU-u bilo je „izvrsne“ kvalitete, dok je minimalne standarde kvalitete vode zadovoljilo 95,9 % svih voda za kupanje u EU-u.

„Kupači koji će ovog ljeta tražiti osvježenje na jezerima, rijekama i morskim plažama mogu biti sigurni u najviše standarde kvalitete na kupalištima diljem Europe. Održavanje visokih standarda kvalitete vode za kupanje, uključujući i urbana područja, korisno je za zdravlje i dobrobit građana. Moramo nastaviti s postizanjem ovih visokih standarda sveobuhvatnim pristupom očuvanju našeg najdragocjenijeg resursa. EU se zalaže za rješenja za vodu koja su nam potrebna sada i u budućnosti, uključujući učinkovitost i ponovnu upotrebu vode, integrirani pristup upravljanju vodnim resursima u svim sektorima, smanjenje upotrebe pesticida za 50 %, hranjivih tvari, antimikrobnih sredstava i plastičnog otpada u morima, oceanima i rijekama te obnovu naših rijeka.“ – izjavio je Virginijus Sinkevičius, povjerenik Europske komisije za okoliš, oceane i ribarstvo.

„Ovo je sjajna vijest za sve Europljane koji zahtijevaju da okoliš koji svi dijelimo i uživamo, uključujući naša vrijedna kupališta, bude što čistiji. To pokazuje da se više od 40 godina napornog rada na praćenju i poboljšanju naših obalnih voda, rijeka, jezera i ribnjaka isplatilo, ali također pokazuje da je redovito praćenje kvalitete vode ključno za pozitivan napredak.“ – kazala je Leena Ylä-Mononen, izvršna direktorica Europske agencije za okoliš (EEA).

  • Udio voda za kupanje klasificiranih kao voda „izvrsne“ kvalitete u 2022. (u državama članicama EU-a, Albaniji i Švicarskoj) © Europska agencija za okoliš (EEA)

Smanjuje se zdravstveni rizik kupanja u kupalištima

Udio voda za kupanje s lošom kvalitetom vode pao je u proteklom desetljeću, i ostaje na istoj razini od 2015. Godine 2022. vode za kupanje s lošom kvalitetom vode činile su 1,5 % (315 kupališta) svih voda za kupanje u EU (1,9 % 2009. godine), što pokazuje da se u Europi polako smanjuje zdravstveni rizik kupanja u kupalištima, iako još uvijek postoji na nekoliko stotina mjesta. 45 kupališta i dalje je ocijenjeno lošima nakon najmanje pet uzastopnih godina mjerenja kvalitete vode, a od toga je devet uspjelo poboljšati kvalitetu do zadovoljavajuće razine u 2022. godini.

Udio kupališta s lošom kvalitetom vode od tri ili više posto zabilježen je u samo dvije zemlje EU-a: u Nizozemskoj (25 kupališta, od kojih je 21 na jezerima ili 3,4 % od ukupnog broja) i Švedskoj (19 kupališta ili 4,1 %).

U Hrvatskoj je 2022. godine samo jedno kupalište imalo „lošu“ kvalitetu vode za kupanje i to na otoku Trešnjevka na zagrebačkom Jarunu.

Kvaliteta vode za kupanje u obalnim vodama općenito je bolja u usporedbi s kopnenim vodama, kako zbog češćeg obnavljanja, tako i zbog većeg kapaciteta samopročišćavanja otvorenih obalnih voda. Štoviše, mnoge kopnene vode za kupanje srednje Europe nalaze se na relativno malim jezerima i ribnjacima, kao i na rijekama s niskim protokom. U usporedbi s obalnim područjima, ove kopnene vode su osjetljivije na kratkotrajna onečišćenja uzrokovana obilnim ljetnim kišama ili sušama, osobito ljeti.

  • Pronađite svoje omiljeno kupalište u Hrvatskoj na interaktivnoj karti / Izvor: Europska agencija za okoliš  (EEA)

Sve veća važnost urbanih kupališta

Otprilike polovica europskih građana koji žive u malim i velikim gradovima ima pristup urbanim kupalištima, a kupanje u lokalnim rijekama, kanalima ili jezerima sve je više moguće i popularnije. Te vode su označene i nadziru se prema odredbama EU Direktive o vodi za kupanje, koja čuva javno zdravlje i štiti vodeni okoliš.

Oko 70 % kupališta (ukupno 1 274) u velikim europskim gradovima s više od 100 000 stanovnika su obalna i smještena su u gotovo 90 urbanih područja. Nadalje, više od 1 800 kupališta (8 %) nalazi se u gotovo 200 gradova s više od 100 000 stanovnika, a osim što služe za kupanje, one imaju i svoju važnu ulogu kao vrijedni urbani javni prostori. Glavne društveno-ekonomske i ekološke koristi koje proizlaze iz čistih i sigurnih urbanih voda za kupanje u Europi uključuju bolje javno zdravlje, povećane usluge ekosustava i veću rekreacijsku vrijednost uz sveukupno poboljšanje javnog prostora, kao i kvalitete života.

Velika većina europskih kupališta nalazi se u 47 mediteranskih gradova u četiri zemlje: u Grčkoj (37 u sedam gradova), Francuskoj (280 u devet gradova), Italiji (343 u 13 gradova) i Španjolskoj (192 u 18 gradova). Ostala su raspoređena u sedam gradova u Portugalu te po dva grada u Hrvatskoj, Danskoj i Albaniji.

Jedna četvrtina europskih gradskih kupališta nalazi se na jezerima, raspoređenih u više od 100 gradova, dok je samo 39 označenih gradskih kupališta na rijekama. Europski glavni gradovi, uključujući Budimpeštu, Helsinki, Pariz, Rigu, Beč i Vilnius, imaju riječna kupališta. Budimpešta ima dva, Helsinki četiri, Riga, Pariz i Vilnius po tri, a Beč čak 19. Stanovnici nekih europskih gradova imaju kupališta na jezerima i rijekama.

  • Europska agencija za okoliš objavila je ažuriranu interaktivnu kartu koja prikazuje kvalitetu vode svakog kupališta. / Izvor: Europska agencija za okoliš  (EEA)

Izvještaj Europske agencije za okoliš (EEA) temelji se na praćenju 21 973 prijavljenih kupališta diljem Europe u 2022. godini, a uključuju lokacije u svim državama članicama EU-a te u Albaniji i Švicarskoj. Kvaliteta vode prati se tijekom četiri uzastopne sezone kupanja prije nego što se može smatrati „izvrsnom“, „dobrom“, „dovoljnom“ ili „lošom“.

Uz ovogodišnji izvještaj o vodama za kupanje, Europska agencija za okoliš je također objavila ažuriranu interaktivnu kartu koja prikazuje kvalitetu vode svakog kupališta. Dostupni su i ažurirani izvještaji za sve zemlje, kao i više informacija o provedbi Direktive o vodama za kupanje.

U kontekstu Europskog zelenog plana i Akcijskog plana „Prema nultoj stopi onečišćenja zraka, vode i tla – izgradnja zdravijeg planeta za zdravije ljude”, Europska komisija trenutačno procjenjuje je li Direktiva o vodama za kupanje i dalje prikladna za svrhu zaštite javnog zdravlja i poboljšanja kvalitete vode ili postoji potreba za poboljšanjem postojećih pravila i predlaganje relevantnih ažuriranja koja uključuju nove parametre.

Direktiva o vodama za kupanje jedan je od nekoliko EU zakona koji štite vodu, a dopunjena je Okvirnom direktivom o vodama, Direktivom o standardima kvalitete okoliša, Direktivom o podzemnim vodama, Okvirnom direktivom o pomorskoj strategiji i Direktivom o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

„Waltz into Space“: Beč i ESA šalju Straussa u svemir

Povodom 200. obljetnice rođenja Johanna Straussa mlađeg, Turistička zajednica Beča i Europska svemirska agencija (ESA), uz podršku Bečkog simfonijskog orkestra, šalju slavni valcer „Na lijepom plavom Dunavu“ na međuzvjezdano putovanje.

Riječke plaže spremne za sezonu kupanja

Riječke plaže, na kojima su izvedeni potrebni pripremni radovi i čišćenje, kao i prvo uzorkovanje kvalitete mora za kupanje, spremne su za sezonu kupnja koja počinje prvog dana lipnja, izvijestili su iz Grada Rijeke.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER