EU Uredba o obnovi prirode pred ostvarenjem nakon potpore Odbora za okoliš

#RestoreNature

U početku zamišljena za provedbu mjera za obnovu najmanje 20 % prirode EU-a na kopnu, rijekama i morima do 2030. godine, Uredba o obnovi prirode prošla je mukotrpan put da bi došla do ove točke, priopćili su iz Udruge Biom.

Članovi Odbora za okoliš Europskog parlamenta velikom su većinom glasali za Zakon o obnovi prirode kako je dogovoreno u trijalogu, odobrivši konačni tekst s 53 prema 28 glasova. Prijedlog je sada na samo jedan korak od toga da postane stvarnost: usvajanje na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.

U početku zamišljena za provedbu mjera za obnovu najmanje 20 % prirode EU-a na kopnu, rijekama i morima do 2030. godine, uredba je prošla mukotrpan put da bi došla do ove točke. Ranije ove godine prijedlog je neočekivano postao meta agresivne kampanje dezinformiranja i zastrašivanja koju je vodila EPP skupina Manfreda Webera.

Tijekom svog plenarnog glasovanja u srpnju, Europski parlament znatno je ublažio nacrt uredbe, oslabivši ga u usporedbi s prijedlogom Komisije i općim pristupom Vijeća. U sljedećim pregovorima u trijalogu postignuti su kompromisi kako bi se izašlo u susret svim stranama uključenim u sporazum koji je postignut 9. studenog. Ovaj današnji ishod odražava zajednički rad i mnoge ustupke koji su učinjeni tijekom pregovora za postizanje dogovora u trijalogu.

Jedini korak koji nedostaje od strane Europskog parlamenta sada je konačno glasovanje na plenarnoj sjednici, za koje se očekuje da će se održati početkom 2024. Da bi se zaključio zakonodavni proces, Vijeće će morati dati još jedno posljednje službeno odobrenje, koje će, s obzirom da je tekst prošli tjedan već dobio zeleno svjetlo država članica EU-a, biti formalnost.

Ovo je glasovanje također rezultat višemjesečne mobilizacije bez premca u potpori prvoj uredbi EU-a za obnovu ekosustava: više od 6 000 znanstvenika, 100 tvrtki, više od 200 nevladinih organizacija, brojni klimatski aktivisti i više od milijun potpisa i poruka građana zahtijevajući snažnu Uredbu o obnovi prirode pozivali su i još uvijek potiču donositelje odluka da donesu ovu prijeko potrebnu uredbu.

Iz koalicije #RestoreNature, koju čine BirdLife Europe, ClientEarth, EEB i WWF EU, poručuju: „Ohrabrujuće je vidjeti kako je podrška uredbi porasla otkako je postignut sporazum; Odbor za okoliš sada je pokazao svoju jasnu predanost pripremi ove uredbe prije sljedećih europskih izbora. Međutim, još uvijek je razočaravajuće vidjeti neke zastupnike u Europskom parlamentu koji nisu voljni zaštititi Europu i njezine građane od razornih utjecaja klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti. Sada je na punoj dvorani parlamenta da slijedi primjer i glasa 'ZA' Uredbu o obnovi prirode.”

 

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Europa treba svrhovitu Uredbu o obnovi prirode, poručuje 200 organizacija civilnog društva

Proteklih mjeseci, poziv za donošenjem učinkovite Uredbe o obnovi prirode dobio je snažnu podršku više od milijun građana, poslovnih subjekata, znanstvenika i mnogih drugih dionika. Dok se tri europske institucije bave zaključnim „trialozima“ kako bi finalizirale ovu uredbu, ključno je da pregovarači osiguraju da ova dugo očekivana uredba bude primjerena suočavanju s globalnim izvanrednim stanjem klime i bioraznolikosti, ističu u Udruzi Biom.

„Povratak“ Zakona o obnovi prirode uz nepokolebljivu podršku javnosti

U ponedjeljak 17. lipnja predviđena je rasprava i moguće glasanje o Zakonu o obnovi prirode (Nature Restoration Law) na predstojećem sastanku Vijeća za okoliš, prema odluci belgijskog predsjedništva Vijeća EU-a. Nevladine organizacije u koaliciji #RestoreNature pozivaju države članice koje se protive da konačno prihvate dugo očekivani zakonski propis.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER