U Osijeku postignuta stopa odvojeno prikupljenog otpada od 57,65 posto

Osijek ponovno najuspješniji veliki hrvatski grad u odvojenom prikupljanju otpada

Već treću godinu zaredom Osijek je najuspješniji veliki hrvatski grad u odvojenom prikupljanju otpada te ujedno jedini veliki grad koji je prešao 50 posto odvojeno prikupljenog otpada.

Prema najnovijem Izvješću o komunalnom otpadu za 2023. godinu, koje je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo 3. listopada ove godine, Osijek je dosegnuo stopu od 57,65 posto odvojeno prikupljenog otpada. Novi uspjeh u gospodarenju otpadom komentirao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić na konferenciji za novinare koja je održana u reciklažnom dvorištu na Jugu II, izvijestili su iz osječke gradske uprave.

„Prošle godine je to bilo 51,2 posto, tako da i ove godine imamo skok. Također je bitno reći da smo dvije godine unaprijed preskočili standard EU-a jer će od 2025. to biti 55 posto, a već sada u gradu Osijeku imamo 57,65 posto.“ – kazao je osječki gradonačelnik Ivan Radić, zahvalivši se svim građankama i građanima Osijeka na savjesnom i odgovornom odvajanju otpada.

„Također, tu je i dobra infrastruktura, ali i edukacija od malih nogu. Osijek je i grad koji ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta u odnosu na broj stanovnika. Imamo četiri reciklažna dvorišta koja su iznimno posjećena, a jedini smo veliki hrvatski grad koji ni ove godine neće platiti penale. Novce kojima bismo platili kaznu, a govorimo o stotinama tisuća eura, uložit ćemo u daljnju infrastrukturu za educiranje i za gospodarenje otpadom.“ – istaknuo je gradonačelnik Radić.

Dodao je i kako je Osijek jedan od rijetkih gradova koji ima svoju kompostanu te podsjetio i na mobilno reciklažno dvorište za prigradska naselja, kao i na reciklažno dvorište za građevinski otpad u Sarvašu.

„Zadovoljavamo sve uvjete i zato postižemo te rezultate. Dostigli smo najvišu razinu odvajanja otpada od vrata do vrata. Naime, naši sugrađani imaju na raspolaganju četiri spremnika u kućanstvima, šest spremnika u stambenim zgradama te četiri reciklažna dvorišta u kojima se može odvojiti 51 različita vrsta otpada. Od malih nogu, od vrtića provodimo edukacije naših najmlađih sugrađana, a da u Osijeku otpad nije smeće dokaz je i što smo prošle godine organizirali prvi u Hrvatskoj Eco City Waste festival.“ – naglasio je osječki gradonačelnik.

„Od 35 000 tona otpada, 15 000 tona je završilo na Lončarici, to je miješani komunalni otpad, dok je 20 000 tona odvojeno prikupljeni otpad. Tu je najveći postotak biootpada, preko 50 posto, koji završava na našoj kompostani gdje proizvodimo kompost prve, druge i treće klase. Prikupljeno je i oko 3000 tona papira, 2000 tona plastike, a ostalo su staklo, metal i drveni, odnosno glomazni otpad.“ – izjavio je Igor Pandžić, direktor gradske tvrtke Unikom.

Dodao je kako djelatnici Unikoma tijekom odvoza otpada, u pet radnih dana, rješavaju sve probleme, a zahvaljujući savjesnom odvajanju otpada građanke i građani Osijeka imaju niže račune. Izvijestio je i kako je pripremljen projekt izgradnje reciklažnog dvorišta za glomazni otpad, koji se još uvijek odlaže na Lončarici Velikoj te da će, temeljem nedavno potpisanog sporazuma, edukaciju djece u školama i dječjim vrtićima uskoro provoditi studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.

Grad Osijek / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

Osijek: Počela podjela 31.600 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada

U Osijeku je u četvrtak počela podjela 31.600 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada kućanstvima individualnog stanovanja. Riječ je o ulaganju vrijednom gotovo osam milijuna kuna, od čega Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurava 85 posto sredstava iz EU fondova, dok je 15 posto investicija Grada, izvijestili su iz Grada Osijeka.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER